ANKARA HABERLERİ

Protez bacakla hayata tutundu

Gamze KOLCU
25.09.2012 - 00:00 Son Güncelleme :

Bandırma’da gördüğü işkence sonucu bir bacağını kaybeden ve son iki aydır hayat savaşı veren Papi adlı tay, Başkent’te takılan protezle yeniden hayata tutundu.

Gamze KOLCU

Hayvan Koruma Derneği (HAYKOD), Bandırma’da gördüğü işkence sonucu bir bacağını kaybeden ve son iki aydır hayat savaşı veren 10 aylık taya sahip çıkarak, Başkent’e getirdi. Amerika’daki bir protez firmasının 15 bin dolar istediği protez bacağı dünyaca ünlü protez uzmanı ve hayvansever Niyazi Çapa 10 gün içinde yaparak, 10 aylık tayı yeniden hayata bağladı.

Atlar artık vurulmasın

“Atlar artık vurulmasın” diyerek Papi ismini verdikleri taya sahip çıktıklarını belirten HAYKOD Uluslararası Koordinatörü Gamze Erkök, “Yeryüzünde yaşamaya çalışan her canlı gibi onun da nefes almaya hakkı vardı. Onun yaşam hakkını elinden almak isteyen, Bandırma’da işkence yapan, barınağa getirdiğimizde ‘Öldürmek lazım’ diyenlere inat onu yaşatacağız” dedi.

Yaşatamazsınız dediler

Küçük yaşına rağmen ağır yükler taşıtılmaya çalışılan ve taşıyamadığında da işkence edilen, tekmeyle bacağı kırılan taya sahip çıktıklarını ifade eden Erkök, şunları söyledi:
“Amerika’da ve Avrupa’da danıştığımız hekimler, ‘Olmaz, yaşatamazsınız. Protez takılması çok masraflıdır. En az 15 bin dolar tutar. Bu masrafa değmez, o attan verim elde edilmez’ dedi. Her şeye rağmen umudumuzu kaybetmedik. Türkiye Jokey Kulübü, Papi’nin nakliyesini üstlendi ve mücadelemizde yanımızda olacağını söyledi. Minik tayımızı barınağımıza getirdi.

Papi örnek olacak

Ankara Valiliği’nin derneğimize itimadına dayalı izin ile açtığımız kampanyaya rağmen Amerika’daki protez firmasının talep ettiği 15 bin doları toplayamadık. Çaresizlik içinde ne yapacağımızı düşünürken Eskişehir’den Niyazi Çapa imdadımıza yetişti. Şimdi, gündemdeki Hayvanları Koruma Yasası’nın değiştirilmesiyle güçten düşen hayvanları bekleyen makus sonun uygulanmaması için Papi en iyi örnek olacak.”

Verimsiz de olsa sahip çıkalım

Papi ismi verilen tayın protezini yapan, Niyazi Çapa bugüne kadar birçok hayvana ve insana protez, yürüteç taktığını ifaderek, “En az insanlar kadar yaşamaya hakkı olan Papi’nin protezini yaptım. Amerika, Avrupa bizi örnek alsın. Yüzbinlerce insana merhamet dersi verelim, verimsiz de olsa bir can nasıl korunur, nasıl yaşatılır dünyaya öğretelim” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Protez bacakla hayata tutundu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Eylül 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Protez bacakla hayata tutundu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı