Eğitim Haberleri

  Protesto genelgesi

  Hürriyet Haber
  30.10.2007 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, “Eğitim öğretimin aksatılmaması, öğrencilerin istenmeyen bazı durumlarla karşılaşmaması ve zarar görmemesi, terör örgütünün kamuoyunda yaratmayı amaçladığı tedirginlik ve infial ortamına katkı sağlanmaması bakımından, söz konusu gösteri, toplantı ve yürüyüşlere yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelin katılmasına kesinlikle izin verilmeyeceğini” bildirdi.

  Alınan bilgiye göre, Çelik, bir genelge yayımlayarak uyarılarda bulundu. Çelik, genelgede “terör örgütünün son günlerdeki kanlı eylemleri sonucu güvenlik güçlerinin ve sivil vatandaşların şehit edilmesinin toplumun tüm kesimlerini derinden etkilediğini ve yürekleri sızlattığını” ifade etti.
  “Verilen her şehidin, ülkemizin her yerinde ve her vatandaşında aynı ıstırabı ve acıyı uyandırdığından asla şüphemiz bulunmamaktadır” diyen Çelik, şunları kaydetti:
  “Bu durum haklı olarak kamuoyunda da infial derecesinde tepki ve hassasiyetlerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bölücü terör örgütünün amacı, yıkıcı, kırıcı, korkutucu ve yıldırma hareketlerinde bulunarak ülkemizin huzur ortamını, milli birliğini ve bütünlüğünü bozmaya çalışmaktır. Bölücü terör örgütünce gerçekleştirilen kanlı eylemleri protesto amacıyla bazı sivil toplum kuruluşlarınca toplantı, gösteri ve yürüyüşler düzenlendiği, bu faaliyetlere okullarımızdaki yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelin katılmalarının da teşvik edildiği duyumları alınmaktadır.
  Eğitim öğretimin aksatılmaması, öğrencilerimizin istenmeyen bazı durumlarla karşılaşmaması ve zarar görmemesi, bölücü terör örgütünün kamuoyunda yaratmayı amaçladığı tedirginlik ve infial ortamına katkı sağlanmaması bakımından, söz konusu gösteri, toplantı ve yürüyüşlere yönetici, öğretmen, öğrenci ve diğer personelimizin katılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.”

  Ülkenin terör eylemleri ile kötü bir yöne doğru çekilmeye çalışıldığını savunan Bakan Çelik, şöyle konuştu:
  “Terör örgütünün gerginlik ve kargaşa yaratmaya yönelik amaçları var. Şüphesiz toprağa düşen her şehit bizim bağrımızı dağlamaktadır. Teröre karşı tepkimizi getirmemizden doğal en tabi şey yok. Zaman zaman siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve dernekler öğrencileri ve öğretmenleri sokağa çıkarıyorlar ve istenmeyen olaylara sebep olabilirler düşüncesiyle eğitim öğretim devam ederken bu tür organizasyonlara karışmamasını istedik. Fakat öğretmen ve öğrenciler hafta sonları veya mesai saatleri sonrası yapılan bu tür eylemlere katılabilirler. Mesai saati içinde eğitim öğretim devam ederken öğretim ve öğrenciyi sokağa götürüyorlar, bu doğru davranış değil” dedi.

  Bakan Çelik, RTÜK’ün yayın yasağını da doğru bulduğunu belirterek, “Böyle görüntüler toplum vicdanını kanatan görüntüler olduğu için tekrar tekrar bunları verdiğiniz zaman toplumda da infiale yol açabilir. Terör örgütünün çekmek istediği tuzağa düşmeyelim” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı