Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Protesto

  Hürriyet Haber
  21 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Şubat 2000 - 00:01

  HADEP'li başkanların jandarma tarafından sorgusu sürerken, Diyarbakır'da protesto eylemi yapıldı. HADEP Genel Başkanı Demir, toplumsal barışın zedelendiğini söyledi.

  PKK'dan talimat aldıkları ve belediye kaynaklarını örgüte aktardıkları iddiasıyla gözaltına alınan Diyarbakır, Siirt ve Bingöl'ün HADEP'li belediye başkanlarının sorgusu Diyarbakır Jandarma Alay Komutanlığı'nda sürüyor. Gözaltındaki başkanlar için gösteri yapanlara konuşan HADEP Diyarbakır İl Başkanı Ali Ürküt, ‘‘Başkanların gözaltına alınmasından Başbakan Bülent Ecevit sorumludur’’ dedi.

  Diyarbakır'da polis tarafından önceki gün gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı HADEP'li Feridun Çelik ve Siirt Belediye Başkanı HADEP'li Selim Özalp'ten sonra dün de Bingöl Belediye Başkanı HADEP'li Feyzullah Karaaslan gözaltına alındı.

  JANDARMA SORGULUYOR

  İstanbul'dan uçakla dün sabah Diyarbakır'a gelen Karaaslan, havaalanında polis tarafından gözaltına alınarak jandarmaya teslim edildi. Karaaslan da, diğer HADEP'li başkanlar gibi PKK'ya destek ve katkıda bulunmakla suçlanıyor. Karaaslan'ın gözaltına alındığı saatlerde, polis ve jandarma Bingöl Belediyesi'nde ve Başkan Karaaslan'ın evinde arama yaptı. HADEP'li 3 başkanın yasal gözaltı süresince sorgulanacakları ve ardından DGM'ye sevkedilecekleri öğrenildi.

  3 saat eylem

  HADEP'li başkanların gözaltına alınmasını protesto eden 1000 kişilik grup dün öğle saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde protesto gösterisi yaptı. Grupta, ücretlerini alamadıkları için sık sık belediye önünde toplanıp eylem yapan işçilerin bulunması da dikketi çekti.

  Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, HADEP yetkililerini uyararak gösterinin izinsiz olduğunu, isterlerse tiyatro salonunda toplanabileceklerini söyledi. Ancak HADEP'liler, demokratik haklarını kullandıklarını, gözaltına alınan 3 başkanın ya serbest bırakılmasını ya da DGM'de hákim önüne çıkarılmasını isteyerek, 3 saat süreyle gösteriyi sürdürdü. HADEP Diyarbakır İl Başkanı Ali Ürküt, bina önünde yaptığı konuşmada, 3 belediye başkanının hukuk dışı bir uygulamayla gözaltına alındıklarını ileri sürdü, ‘‘Bunun sorumlusu da Başbakan Bülent Ecevit'tir’’ dedi. Ürküt'ün konuşmasından sonra göstericiler dağıldı.

  Zana ve Dicle benzetmesi

  Diyarbakır'da hukuk dışı uygulamaların sürdüğünü belirten HADEP İl Bakanı Ali Ürküt, şunları söyledi:

  ‘‘Belediyelerimiz bugüne kadar çeşitli baskılar altına alınarak işlevsiz kılınmak istendi. Dün de fiili olarak baskı altına alındılar. Başkan Çelik'e yapılan baskı, ona destek veren seçmenlerine yöneliktir. Dün nasıl Leyla Zana ve Hatip Dicle Meclis kapısında alındıysa, aynı şey Çelik'e de yapılmak isteniyor. Zana ve Dicle'yi unuttunuz mu? Burası bir hukuk devleti ise savcı ve hákim belediye başkanını çağırıp ifadesini alabilir.’

  SORUMLULUK ECEVİT’İN

  İl Başkanı Ürküt, halkın yüzde 80'inin desteğini alan başkan sokak ortasında apar-topar gözaltına alınmayacağını da vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

  Hiç bir kurala uyulmadan başkanların evleri ve makamları aranmaz. Bunun birinci derecede sorumlusu Başbakan'nın ta kendisidir. Başbakan belediye başkanlarımızı hedef göstermiştir. Çiğnenen demokrasi, barış ve hukuktur. Kimse bizi yıldıramaz. ’’

  Çelik, ‘Bölücü değiliz’ demişti

  DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Feridun Çelik, gözaltına alınmadan önce yaptığı açıklamada, ‘‘Türkiye'nin bütünlüğü için çalıştık. Bölücü değiliz’’ demişti.

  Çelik, Diyarbakır'da önceki gün Kanada Büyükelçiliği İkinci Katibi Eric Walsh ve Göçmenlik Vize Bölümü İkinci Katibi Maria Lavelle ile görüşme sonrasında şunları söylemişti:

  ‘‘Olumlu gelişmeleri aktardık. Bölgede barış havasının estiğini, Türkiye'nin daha iyi bir konuma oturtulması için çalışmalarımızı aktardık. Yerel düzeyde sorunlarımızı söyledik. Dışarıda Türkiye ilgiyle izleniyor.’’ DHA

  Avukat

  Feridun Çelik (Diyarbakır)

  Asıl mesleği avukatlık olan Feridun Çelik, HADEP Parti Meclisi üyeliği yaptı. Daha sonra HADEP Diyarbakır İl Başkanlığı görevine getirilen Çelik, 18 Nisan seçimlerinde aynı partiden Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu ve 110 bin oyla seçildi. Bekár olan Çelik 34 yaşında.

  İmam

  Selim Özalp (Siirt )

  Özalp'in asıl mesleği imamlık. HADEP Parti Meclisi üyesi olan Selim Özalp, 1995 genel seçimlerinde HADEP'ten milletvekili adayı oldu, ancak partisi barajı aşamadığı için seçilemedi. 18 Nisan seçimlerinde HADEP'ten Belediye Başkanı seçilen Özalp, HADEP içinde güçlü bir isim. Özalp 45 yaşında.

  İnşaat mühendisi

  Feyzullah Karaaslan (Bingöl)

  İnşaat mühendisi olan 45 yaşındaki Feyzullah Karaaslan, Bingöl'de müteahhitlik ve kooperatifçilik işleriyle ilgilendi. Daha önce SHP içinde politika yapan Feyzullah Karaaslan ardından HADEP saflarına katıldı. HADEP saflarında aktif çalışmadığı halde geçtiğimiz yıl Belediye Başkanı adayı olan Karaaslan seçimi kazandı.

  Onları

  halk seçti

  HADEP Genel Başkanı Ahmet Turan Demir, HADEP'li başkanların gözaltına alınmasının, ‘‘çağcıl bir hukuk düzenine uygun düşmediğini’’ savundu.

  Demir, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında söz konusu belediye başkanlarının son seçimlerde halkın büyük çoğunluğu tarafından işbaşına getirildiğini ifade ederek, ‘‘belediye başkanlarının sokak ortasında gözaltına alındığını’’ söyledi.

  DEMOKRASİ AYIBI

  Gözaltıların, Türkiye'nin gereksinim duyduğu ‘‘hoşgörü, demokrasi ve çağcıl bir hukuk düzenine uygun düşmediğini’’ öne süren Demir, ‘‘Ülkemizin böylesi demokrasi ayıplarından kurtulması gerekir’’ dedi.

  Demir, hukuk adına yapılan ‘‘bu tür siyasi baskı ve yönelimlerin kısa bir süreden beri yaşanan toplumsal barışı provoke etmeye’’ yönelik olduğunu iddia etti. Demir, şunları söyledi:

  ‘‘Belediye başkanlarımız, kamu görevi yapan, halkı temsil eden, siyasi şahsiyet ve makam sahibi kişilerdir. Haklarında herhangi bir iddianın bulunması ve çağrılmaları durumunda yetkili makamlardan, özellikle yargıdan kaçmaları söz konusu olamaz. Böylesi hukuki ve meşru bir yöntemin seçilmemesi, halk iradesine yönelik bir tehdit ve baskı anlamını taşımaktadır.’’

  İTİRAFÇI KOMPLOSU

  HADEP Genel Başkanı Demir, itirafçıların gerçek dışı komplo beyanları ve zora dayalı birtakım anlatımlarının baz alınarak belediye başkanlarının suçlandığını da öne sürdü.

  Demir, bir soruyu yanıtlarken de, Diyarbakır Belediyesi'nde ‘‘Türkçe konuşma yasağı’’ bulunduğu iddialarının ''gerçek olmadığını'' söyledi.

  Tantan: Açıklama yok

  VAN'da PKK ve Hizbulah terör örgütlerinin masaya yatırıldığı bölge valiler toplantısına katılan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, dün ANAP İl teşkilatını ziyaret etti. Basın mensuplarına önceki günkü toplantının kısa bir değerlendirmesini yapan Tantan, Diyarbakır, Siirt ve Bingöl'ün HADEP'li belediye başkanlarının gözaltına alınmalarıyla ilgili açıklama yapmayacağını ifade etti.

  BU KONULARA GİRMEYİN

  Güvenlik güçlerinin yoğun ve iyi çalıştığını belirten, güvenlik güçleri ve kamuoyunun incitilmemesi gerektiğini açıklayan Bakan Tantan, Van'da 5 polisin şehit edilmesinde ihmal olup olmadığı konusundaki sorular üzerine şöyle dedi:

  ‘‘Güvenlik güçlerimiz yoğun ve iyi bir şekilde çalışmaktadır. Bu tür operasyonlarda bir takım şeyler olabilir. Basında bu konu spekülasyon edildi. Bunlar son derece yanlış şeyler. Allah bu tür şeylerle insanları karşı karşıya getirmesin. Bu tür şeyleri kendi kendinize çıkarıyorsunuz. Gereksiz yere güvenlik güçlerimizi ve kamuoyunu incitiyorsunuz. Bunlar çok yanlış. Bu konulara hiç girmeseniz daha iyi olur.’’

  Demirel: Adliye meselesi ben karışamam

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel Şanlıurfa'da, HADEP'li Diyarbakır Belediye Başkanı Feridun Çelik ve Siirt Belediye Başkanı Selim Özalp'in gözaltına alınması ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, ‘‘Adliye meselesine ben nasıl karışırım. Türkiye'de hak hukuk vardır’’ yanıtını verdi. Türkiye'nin bir kanun devleti olduğunu hatırlatan Demirel, şunları söyledi:

  ‘‘Kanunlara aykırı bir iş yapmamışsa, kimseye birşey yapmazlar. Ama yapmışsa, hiçkimsenin imtiyazı yoktur. Başka türlü kanun devleti olmaz.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı