Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Projeyle burs kazanma imkanı

  Hürriyet Haber
  07.07.2015 - 17:34 | Son Güncelleme: 07.07.2015 - 17:38

  2015 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) tercih maratonu devam ediyor. Vakıf üniversitelerini seçecek adaylar için farklı burs seçenekleri var.

  Aylardır tüm üniversite adaylarının beklediği LYS tercih günleri başladı. Adaylar ve aileleri iyi bir üniversitede istedikleri bölüme yerleşmek adına şimdi tercih için ter döküyor. Vakıf üniversitelerinde eğitim görmek isteyen adayların beklentisi ise ailelerinin de bütçesine destek olacak bir burs elde edebilmek. Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), adaylara tercih döneminde de burs kazanmalarını sağlayacak bir sistem uyguluyor. Uygulamanın ismi Apply BAU. Bahçeşehir Üniversitesi’nin (BAU), geçtiğimiz yıl ilk defa mühendislik fakültesi ile hayata geçirdiği sistem bu yıl iletişim fakültesi adaylarına da açıldı. Apply BAU aracılığıyla bu yıl tercih yapacak adaylara, projeleri ve kişisel özellikleri kapsamında farklı burs olanakları sunuluyor. ‘Apply BAU’ ile üniversite adayları yalnızca puanlarıyla değil, yetenekleri, projeleri ve hayalleri ile değerlendirilerek burs kazanma imkanına sahip. Apply BAU modelinde adaylar yeteneklerine uygun bölümü seçebilirken, aynı zamanda üniversite de gelecekteki öğrencilerini tanıma ve seçme olanağı yakalıyor. Apply BAU’dan faydalanabilmek için aranan tek şart; aday öğrencilerin başvuruları esnasında, kişisel özelliklerini, hayallerini, projelerini, sosyal sorumluluk alanında neler yaptıklarını ve hangi bölümü neden istediklerini anlatmaları. Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın yeni eğitim modelini şu sözlerle anlatıyor:
  “Türkiye’de yılda bir kez yapılan üniversiteye giriş sınavına müracaat eden her dört öğrenciden biri, halihazırda herhangi bir üniversitede okumakta. Ülkemize özgü bir diğer çarpıcı sonuç da üniversitelerimizden mezun olan gençlerimizin yarısından çoğunun mezun oldukları alanın dışında bir işte çalışmakta olduğu gerçeğidir. Bu durum hem insan kaynağı açısından hem de ülke ekonomisi açısından ciddi bir kayıptır. Buradan hareketle, Bahçeşehir Üniversitesi olarak üniversite eğitimi almak isteyen gençlerimizin yeteneklerine uygun bir programda okuyabilmeleri için Apply BAU projesini başlatmış bulunuyoruz.”

  Apply BAU’ya nasıl başvurulur?
  Apply BAU sisteminden burs kazanmak isteyen adaylar 12 Temmuz 2015 Pazar gününe kadar www.applybau.com adresine bilgilerini kaydederek başvurabilir ya da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsündeki tanıtım standlarından başvuru yapabilirler. Başvurular, BAU Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenir ve Onay Komisyonu tarafından onaylandıktan sonra aday öğrenciye burs miktarını belirten bir kabul belgesi gönderilir. Adaylar, 2015-2016 öğretim yılında ÖSYM tarafından BAU’ya yerleştirilmeleri durumunda kazandıkları burs oranında kayıt yapma hakkı kazanırlar.

  Etiketler: burs , tercih , ÜNİVERSİTE
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı