Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Projektör teknolojisinde önemli adım

  Hürriyet İnternet
  15 Şubat 2006 - 10:36Son Güncelleme : 15 Şubat 2006 - 10:36

  Epson’ın geliştirdiği ve yeni ürünlerinde kullanmaya başladığı E-TORL ışık kaynağı teknolojisi, video projektör pazarında bir devrim yaratıyor. E-TORL teknolojisi tamamen yenilenmiş tasarımıyla standart boyuttan daha küçük, daha verimli, daha az ısınan, çok daha parlak bir lamba ve optik sistem sunuyor.

  Epson’ın yeni ürünlerinde kullandığı E-TORL (Epson Twin Optimized Reflection Lamp) teknolojisi ile video projektörlerde çok daha parlak sonuçlar elde etmek mümkün. Epson, bu teknoloji sayesinde lamba verimini arttıran yeni bir tasarım geliştirerek optik sistemin verimini arttırıyor. Bu şekilde gücü düşük bir lamba ile yüksek parlaklıkta ışık gücü elde edebilmek mümkün oluyor.

   

  Epson’ın E-TORL Teknolojisi, tamamen yenilenmiş tasarımıyla standart boyuttan daha küçük, daha verimli, daha parlak, daha az ısınan bir lamba ve optik sistem sunuyor. Bu sistemde video projektör daha az soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Böylece fanın oluşturduğu gürültü seviyesi çok daha düşüyor ve cihaz daha az enerji harcıyor. Ayrıca lambanın dahaaz ısınması video projektörün kısa sürede açılıp kapanmasına da katkıda bulunuyor.

   

  Projektör lambası temelde yanan bir element (burner element) ve bunu yansıtan (reflector) elemanlardan oluşuyor. 3LCD sistemde yanan elementten gelen ışık yansıtıcıya çarpıyor ve optik sistemler üzerinden LCD panellere geliyor. Standart lambadaki yansıtıcılar optik sisteme en uygun açıda yansıtmayı sağlayabilmek için parabolik bir şekilde konumlandırılıyor. Ancak bu şekilde bir miktar ışık optik sisteme gönderilemiyor ve ısıya dönüşüyor.

   

   Epson tasarım ekibi standart sistemdeki lamba yapısını daha verimli bir hale getirmek için bu tasarımı değiştirmiş. Parabolik yansıtıcı yerine cihazın daha verimli kullanımını sağlayan bir alt yansıtıcı ve eliptik yapıda ana yansıtıcı kullanılıyor. Böylece toplam yüzde 20 civarında bir verimlilik artışı sağlanıyor. Pratikte aynı giriş gücüne sahip 2 sistemde standart sistem 136 W çıkış gücü sağlarken E-TORL lamba ile kullanılan sistem 170 W çıkış gücü sunuyor.

   

  E-TORL lamba, tasarımı nedeni ile aynı güçteki başka bir video projektör lambasından daha az ısınıyor ve böylece lambayı soğutmak için kullanılan fan gürültü seviyesi de daha düşük oluyor.

   

   Epson, E-TORL teknolojili lambalar için yeni optik lens sistemi kullanıyor. Işığın toplanma noktasına ilave edilen küresel olmayan lens, yeni optik sistem içinde mümkün olan tüm ışığı toplayarak daha dar bir açıyla 3LCD panele gönderiyor. Dar açılı ışık LCD panel üzerine kontrastı daha yüksek görüntü yansıtabiliyor ve böylelikle yansıtılan görüntünün daha net görünmesini sağlıyor.


  Epson’ın E-TORL Teknolojisi sayesinde daha küçük boyutlarda ve daha hafif ürünler elde etmek mümkün. Optik lens boyutunun küçülmesi Epson ürünlerine toplam maliyet açısından da avantaj sağlıyor ve rekabet gücünü artırıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı