BİTLİS HABERLERİ

"ProHizan", Hizan'ın kaderini değiştirdi

AA / İbrahim Yaldız
23.01.2015 - 11:04Son Güncelleme :

- Bitlis'in Hizan Kaymakamlığı bünyesinde hizmet veren ProHizan Merkezi'nde hazırlanan projeler, ilçenin gelişimine katkı sunuyor - Kaymakam İnci: "Proje ofisi, hazırladığı 10 projeyle ilçeye 2 milyon liralık yatırım sağladı"

AA / İbrahim Yaldız

BİTLİS (AA) - İBRAHİM YALDIZ - Hizan ilçesinde Kaymakamlık bünyesinde açılan Hizan Proje Koordinasyon (ProHizan) Merkezi, hayata geçirdiği projelerle ilçenin kaderini değiştiriyor.

Hizan Kaymakamı Sedat İnci'nin çalışmalarıyla kurulan ProHizan Merkezi'nde, bugüne kadar yapılan projelerle ilçeye 2 milyon liranın üzerinde kaynak aktarımı sağlandı.

Kuruluşundan bugüne kadar 7'den 70'e tüm ilçe halkına hitap edecek 10 proje hazırlayan ofis, özellikle gelir getirici, sosyal ve kültürel projeleri hayata geçirdi.

Proje ofisi, ilçede görev yapan öğretmen ve idarecilerin katılımıyla 2014 yılında oluşturulan 5'er kişilik gruplar halinde hizmet veriyor.

Kaymakam İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje ofisinin hazırladığı 10 projeyle ilçeye 2 milyon liralık yatırım sağladığını anımsattı. Projelerin büyük bölümünün sosyal içerikli olduğunu ve halkın refah seviyesini artırmayı amaçladığını belirten İnci, şöyle konuştu:

"Hizan'da göreve başladığımızda, kurumlarda proje kültürünün olmadığını tespit ettik ama kurumlarımızı ziyaret ettiğimizde genç dinamik ve heyecanlı personellerimizin olduğunu gördük. Hizan büyük bir ilçe. Problemleri, sorunları ve ihtiyaçları çok fazla olan bir ilçe. Birçok konuda çalışma yapılması gerekiyor ama proje kültürü yerleşmediğinden dolayı normal günlük rutin çalışmalarının dışına çıkılmıyordu. Yaptığımız rutin işlerinin dışına çıkarak Hizan'a değer katmak için Kaymakamlık bünyesinde ProHizan Merkezi'ni kurduk. Bütün kamu personellerine yönelik bir anket çalışması yaptık. Kültür merkezinde müstakil bir yer oluşturduk. Bir yıl gibi kısa sürede Hizan'ın tanıtımını ulusal anlamda yapabilecek Hizan'ın değerini ön plana çıkarabilecek çok başarılı sosyal, kültürel ve gelir getirici projelere imza attık."

- "Nurs köyü inanç turizmine kazandırılacak"

İnci, Nurs köyünü inanç turizmine kazandırmak adına birçok proje yaptıklarına işaret ederek, köyün önemli bir inanç turizm merkezi haline geleceğini vurguladı.

Nurs köyünü inanç turizmine kazandırma noktasında proje hazırlayarak Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'na (DAKA) sunduklarını kaydeden İnci, bu projelerin kabul edildiğini bildirdi.

İnci, "Bu projeyle Nurs köyünün alt ve üstyapısı yapılacak. Doğal yapısını korunmak amacıyla toplam 8 ayrı proje hazırlandı. Bu projeler Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sunuldu. Kabul edilmesi halinde Nurs köyü her haliyle muhafaza altına alınarak, bölgenin en önemli inanç turizm merkezlerinden biri haline gelecek" diye konuştu.

- "Hizan model bir ilçe olacak"

Hizan'ın ülke ve uluslararası platformda "model ilçe" olması için proje merkezinde çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayan İnci, bunun için projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

İnci, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde, birliğin müktesebatına uygun, İl Strateji ve Ulusal Kalkınma planlarıyla uyumlu çalışmalar yapmak istediklerini belirterek, "Bu merkez, kamu, sivil ve özel kesimin eş güdümlü projelerine, ulusal ve uluslararası fon ve hibelerden kaynak yaratma çalışmalarında bulunuyor. Aynı zamanda merkez projeleri izliyor ve yürütülen projeleri destekleyerek ilçe genelinde koordinasyonu sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden "ProHizan", Hizan'ın kaderini değiştirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 11 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "ProHizan", Hizan'ın kaderini değiştirdi haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:07
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:33
  • Yatsı
   18:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı