Program aynı, artık satın

Hürriyet Haber
12 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mart 1998 - 00:01

Borsanın gözü kulağı dün günboyu Ankara'ydı. İki ay aradan sonra tekrar biraraya gelen Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) toplantısından çıkacak sonuçlar bekleniyordu.

Borsa sabah seansından itibaren bu beklentiyle açıldı. İlk dakikalarda özelleştirme kapsamındaki şirket hisselerine dönük küçük çaplı işlemler olmasına karşın, yatırımcılar beklemedeydi.

ÖYK toplantısının öğle saatlerinde Ankara'da Başbakanlık Konutu'nda başladığı ve ikinci seansın sonuna doğru da bitmesi beklenen toplantı ile ilgili olarak bir açıklama yapılacağı duyuruldu. Borsacılar ikinci seansın başından itibaren de gelecek haberleri beklemeyi sürdürdüler. Fakat toplantı 4 saatten fazla sürünce, açıklanan kararlar da dünkü işlem saatine yetişmedi. Belki de piyasayı etkilememek için ÖYK üyeleri bilerek toplantıyı uzatmışlardır.

ÖYK toplantısının ardından ÖİB Başkanı Uğur Bayar ve Devlet Başkanı Işın Çelebi, alınan kararlarla ilgili açıklamalar yaptı. Her iki yetkilinin açıklamasında da yeni bir unsur yok. Türk Telekom, İş Bankası, Tüpraş, Petkim, THY, Erdemir ve diğerlerinin özelleştirilmesi ile ilgili açıklanan kararlar, daha öncekilerin tekrarı niteliğinde. Daha önce İş Bankası'nın yüzde 12.3'ünün Nisan ayı içinde satılacağı duyurulmuştu. Dünkü toplantı sonrasında bunun mayıs başına kaldığını öğrendik.

İş Bankası'na benzer diğer özelleştirme kararlarında da küçük sapma veya eklemeler dışında yenilik bulunmuyor.

Bu yüzden ÖYK, kısa aralıklarla toplanıp sürekli aynı kararları tekrarlamak yerine icraata geçerse, beklenen büyük adımları atmış olur.

Ayrıca dünkü toplantı borsanın kapanması beklenerek, dört saat uzatıldıysa, boşunaymış. Çünkü açıklananlar böyle bir tedbire gerek olmadığını gösteriyor.

Aslında birkaç gündür borsayı rahatsız eden bir gelişme daha var. O da ÖİB’in piyasa düzenleyiciliğine soyunması. Her ne kadar bu işin uzmanı olsalar da, ÖİB'in fiyatları ayarlamak uğruna borsada 100 trilyona kadar işlem yetkisi alması piyasayı tedirgin ediyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı