Profilo’dan yayını tanıyan TV

Hürriyet Haber
16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye, dünya elektronik devlerine patent ihraç eden ülke konumuna geldi. Profilo Grubu, Başkanı Jak Kamhi'nin tüm dünyada patent hakkını 8 yıl önce aldığı ve içerdiği bir bilgi bankası sayesinde ‘‘yayınlayacağı programı tanıyan’’ televizyonların üretimine başladı. Profilo Telra, Now and Next (şimdi ve sonra) olarak adlandırılan bu özelliği, şu anda kendi ürettiği televizyonlarda kullanıyor. Ancak, bu özelliğin patent hakkını şimdi yerli ve yabancı tüm televizyon üreticisi firmalara pazarlamaya hazırlanıyor.

Profilo Telra Başkan Yardımcısı Göksen Körezlioğlu'nun bir basın toplantısı düzenleyerek tanıttığı Now and Next özelliği, televizyonda o an izlenmekte olan programın adını, başlayıp, bitiş saatini ve programın türünün uzaktan kumanda sayesinde ekranda görülmesini sağlıyor. Bu özellik ayrıca izleyicilere daha sonra yayınlanacak programlar hakkında da bilgi veriyor.

PAZARIN LİDERİ

Toplantıda konuşan Göksen Körezlioğlu, 1998 yılından itibaren hızlı bir değişim programına giren şirketin, dijital teknoloji ve yazılıma doğru keskin bir dönüş yaptığını söyledi. Geçtiğimiz Kasım ayı itibariyle Türk pazarında lider konuma geldiklerine de dikkat çeken Körezlioğlu, ‘‘Bir önceki yıla göre yüzde 49 büyüme sağladık. Bunun sonucunda televizyon üretimimizi 530 bin adede çıkardık. Yıl sonunda ciromuz 260 milyon dolara ulaşacak. 2001'de ise yüzde 10'luk büyümeyle bu ciroyu yüzde 25 artırmayı hedefliyoruz. Bu yılın sonunda ihracatımızın da 135 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Artık, piyasalarda teknoloji şirketi olarak anılmak istiyoruz’’ dedi. Ürün geliştirme konusunda en uçuk fikirleri bile değerlendirdiklerini belirten Körezlioğlu Ar-ge konusundaki çalışmalarını şöyle özetledi:

‘‘Ar-ge yatırımımız yaklaşık 17 milyon dolar. 2000'de Analog'dan dijital elektronik ortamına geçişte keskin bir viraja girdik. Bu virajı almak için Telra'nın Ar-ge'de hızını artırması gerekti. Ya labaratuvarları binlerce mühendisle dolduracaktık ya da labaratuvarlarımızda deneyimli mühendisler bulundurup başka ülkelerdeki ar-ge çalışmalarından yararlanacaktık. Biz ikinci yolu tercih ettik ve labaratuvar sınırlarımızı aşıp başka ülkelerle ilişkiler kurarak ürün geliştirme yolunu seçtik. Böylece dünyadaki teknolojiyi aynı anda izleyebilir hale geldik.’’

YABANCIYLA EVLENECEK

Şirketler arası birleşmelere sıcak baktıklarına da değinen Göksen Körezlioğlu, ‘‘Bir yabancıyla evliliği gündemimize aldık. Firmamız açısından konu sıcak, görüşmeler ve fikirler var ama henüz ismini verebileceğimiz bir yabancıyla flört yok. Zamanı geldiğinde uygun bir partner bulduğumuzda biz de evleneceğiz’’ dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı