ANKARA HABERLERİ

Profesyonel yardım gerekiyor

Hürriyet Haber
05.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

SAGİYAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özdemiroğlu, “Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki genç girişimcilerin yeni ürün geliştirme arzusu, risk ve insiyatif alma isteği profesyonel yardım alamadıkları için köreliyor” diye konuştu.

Hürriyet Haber

Sanayici Girişimci ve Yatırımcı İş Adamları Derneği (SAGİYAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özdemiroğlu, Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) girişimcilerin büyük bölümünün aile firması olması nedeniyle risk alma eğiliminin düşük olduğunu belirterek, “OSB’lerde girişimcileri destekleyen ve yönlendiren Sivil Toplum Kuruluşları’na (STK) ihtiyaç doğdu” dedi.
OSB’lerde yeni fikir ve projeler için altyapı projeleri hazırlandığını ancak özellikle ikinci ve üçüncü nesil girişimciler için projeler konusunda yönlendirici bir sistemin olmadığını belirten Özdemiroğlu şunları söyledi:

Danışman hizmeti

“Türkiye sanayisinin yurt içi ve yurt dışı pazarlarda rekabetçi olabilmesi için OSB’lerin imaj çalışmalarını yürütecek birimlere ihtiyaç var. OSB’lerde varlık gösteren girişimciler genellikle aile firmalarının devamı niteliğinde olan ve ikinci üçüncü nesil girişimcilerin yönetimde bulunduğu firma temsilcilerinden oluşuyor. Bu girişimciler üretim konusunda eğitimini tamamlamış ve bireysel yeteneklere sahip olmalarına rağmen uygulama alanı konusunda danışmanlık hizmeti alamıyor. Girişimcilerin bireysel yetenekleri, geleneksel üretim tarzını geliştirme konusundaki istekleri, yeni ürün geliştirme arzusu, risk ve insiyatif alma isteği bu alanlarda profesyonel yardım alamadıkları için köreliyor.”

Modern üretim tarzı

Özdemiroğlu, girişimciler arasında sosyal ilişki ağının geliştirilmesi gerektiğini de belirterek, “Aile firmalarının geleneksel üretim tarzından modern üretim tarzına geçiş süreci bireysel girişimcilere göre daha zordur. Yeni nesil üretim süreçlerini özellikle pazarlama konusunda yönetecek STK ihtiyacı karşılanmalı” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Profesyonel yardım gerekiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı