Gündem Haberleri

  Profesyonel yakmazdı

  Hürriyet Haber
  15.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yener Kaya cinayetinde elde edilen bulgular, katilin tek olduğuna işaret ediyor. Cinayetin işlenme biçimi ve bilirkişi raporları ‘‘Katilin çok zeki ve dikkatli ama profesyonel olmadığını’’ belgeler nitelikte. İstanbul Emniyeti'nin üç yıldır üzerinde titizlikle durduğu ve faili meçhul cinayetler arasında en kapsamlı dosya haline getirdiği bu cinayetin senaryosu şöyle:

  Yener Kaya, saat 20:50'de Atatürk Havalimanı'na indi. Bu sırada daha otobüsle terminale yaklaşırken katil tarafından arandı. Güvenlik kameraları tarafından görüntülenmemek için Kaya'yı çıkışta karşıladı. Birlikte havaalanının otoparkından Kaya'nın otomobilini aldılar.

  Hareket ettikten kısa bir süre sonra sağ koltukta oturan katil, Kaya'nın her zaman torpido gözünde durduğunu bildiği Smith Wesson marka silahını aldı. Bu noktada polis şuna dikkat çekiyor: ‘Kaya iriyarı ve güçlü bir adamdı. Bir şekilde onu etkisiz hale getirmesi gerekiyordu. Yine katil Kaya’nın her zaman torpido gözünde para çantası taşımak için kullandığı kelepçesinin bulunduğunu da biliyordu.'

  Silahı eline alan katil, Kaya'nın İSTOÇ'un karşısındaki yanyolda durmasını istedi. Otomobilin farlarını ve kontakt anahtarını kapattırdı. Cinayetten hemen sonra düzenlenen bilirkişi raporu arabanın yanmaya başladığında kontakt anahtarı ve farlarının kapalı olduğunu doğruluyor.

  Kaya'ya kelepçeleri gösteren katil, sol bileğini kelepçelemesini söyledi. Kelepçeyi direksiyondan tersine bir devir geçirten katil, Kaya'nın diğer bileğini de kelepçeledi. Polis, katilin birkaç kişi olması durumunda kelepçe kullanılmasına gerek olmadığına da dikkat çekiyor.

  Katil daha sonra tabancadaki dört mermiyi boşaltarak kelepçenin anahtarıyla birlikte cebine koydu. Bir mermiyi silahın içinde bıraktı. Bu mermi balistik raporunda sabit olduğu üzere Kaya'nın başından çıkan mermi.

  Bu noktada polis, Kaya'yla katil arasında her cevaptan sonra tetiğe basılan bir sorgulama sürecinin yaşandığını ve istediği cevabı aldıktan sonra tetiğe bastığı görüşünü taşıyor.

  PROFESYONEL YOK ETMEZ

  Polisin düşüncesine göre katil bu noktadan sonra profesyonel olmayan her katil gibi öldürülenin kimliğinin belirlenmemesi ve parmak izi gibi delillerin yok edilmesi için cesedi yakmaya karar verdi. Çünkü hangi noktada parmakizi bıraktığını bilmiyordu.

  Yine bilirkişi raporlarının tespit ettiğine göre katil motor kapağını açarak buradan bir miktar benzin aldı. Bu benzini cesedin üzerine döktü ve ateşledi. Polise göre bu otomobilin ön tarafının ağır bir şekilde yanmasını ve itfaiye olay yerine ulaşana kadar benzin deposunun patlamasını da engelledi.

  Cesedin alev aldığını gören katil olay yerinden uzaklaştı. İstanbul yönünde 20-30 metre kadar gittikten sonra parmak izlerini sildiği mermileri ve kelepçe anahtarını fırlatıp attı. Cinayetin işlenme biçimi, katilin sorgu sırasında kendini güvenceye almak istemesi, mermileri olay yerinde bırakması, Kaya'ya ait silahı kullanması, cesedi ve arabayı ateşe vermesi soruşturma ekibine göre profesyonel olmayan bir katilin izleyeceği yöntemler.

  Eşi: Tehdit edildim

  Borsacı Yener Kaya dosyasında herşey silbaştan yapılıyor. Yeniden ifadesine başvurulan Kaya'nın eşi Şerife Gülseren Kaya, ‘‘İşin üstüne gitmemek için tehdit edildim’’ dedi. Çok yüksek ısıya dayanıklı yapma diş sayesinde kimliği belirlenen Kaya'nın öldürülmesinin ardındaki sır perdesini aralamak için yeniden başlatılan çalışmalar çerçevesinde Kaya'nın eşi Şerife Gülseren Kaya, Yener Kaya Menkul Kıymetler A.Ş. Genel Müdürü Hamit Kaya İçel, arkadaşları Meriç Köyatası, Ali Alpay ve Kaya'nın sekreteri Emine Güler Kula'nın ifadeleri alındı.

  Eşinin öldürülmesinden sonra, tehdit telefonları aldığını söyleyen Şerife Gülseren Kaya,‘‘Bana eşimin ölümünden bir yıl kadar sonra, 'Eşin Yener Kaya'nın öldürülmesiyle fazla ilgileniyorsun. Ya çocuklarını, ya eşini tercih et' şeklinde tehdit telefonları geldi. Çocuklarımı kaçırıp, zarar vereceklerini ima eden tehdit telefonlarından sonra eşimin öldürülmesi olayıyla ilgilenemedim’’ dedi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı