Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Profesyonel Türk ordusu hazırlığı

  Hürriyet Haber
  25 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mayıs 2000 - 00:01

  TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin ‘‘profesyonel ordu’’ya dönüştürülmesi için ilk adım atılarak sözleşmeli subay ve astsubay çalıştırılmasının yasal altyapısı hazırlandı.

  Milli Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan ‘‘Türk Silahlı Kuvvetleri'nde istihdam edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkındaki Yasa Tasarısı’’ Bakanlar Kurulu'nda kabul edilerek Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

  YEDEKSUBAYLIK KALKACAK

  Tasarıyla üniversite mezunlarının teğmen rütbesiyle 3 yıldan az, 9 yıldan fazla olmamak üzere TSK'ya sözleşmeli subay ve astsubay olarak alınması öngörülüyor.

  TSK'ya alınacak Sözleşmeli subay ve astsubaylar mühendis, doktor, tercüman, öğretmen, bilgi işlem gibi alanlarda görevlendirilecek, Harp okulu mezunu subaylar ise daha etkin ve kritik görev yerlerinde kullanılacak. Yedek subaylık da kademeli olarak kaldırılacak.

  YÜZBAŞILIĞA KADAR TERFİ

  Teğmen rütbesiyle TSK'ya alınacak sözleşmeli subaylar en çok yüzbaşı rütbesine, sözleşmeli astsubaylar da astsubay kıdemli üstçavuş rütbesine kadar yükselecek. Sözleşmeli subaylardan, belirlenen koşulları taşıyanlar daha sonra muvazzaf subaylığa geçebilecek.

  KİMLER ASKER OLABİLECEK

  En az 4 yıllık fakülte ve yüksek okulu bitirenlerden 27 yaşından, lisansüstü eğitim yapanlardan da 32 yaşından büyük olmayanlar sözleşmeli subay olabilecek. Sözleşmeli subay ve astsubaylar, süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı feshedemeyecek.

  SÖZLEŞMELİYE AYNI MAAŞ

  Sözleşmeli subay ve astsubaylar emsali rütbe ve derecedeki muvazzaf subay ve astsubaylara uygulanan aylık, tazminat, yan ödeme ile diğer mali ve sosyal hakların tümünden yararlanacak.

  Tasarının gerekçesinde yasa, ‘‘kısmen profesyonel ordunun teşkiline bir adım daha yaklaşılması’’ olarak nitelenirken, sözleşmeli subay ve astsubaylarla TSK'nın küçük rütbeli subay ihtiyacının karşılanması, harp okulu mezunu subayların daha etkin ve kritik yerlerde görevlendirilmesi, halen yedek subayların görev yaptığı tercümanlık, bilgi işlem merkezi gibi görev alanlarında istihdam edilerek yedek subay istihdamının azaltılmasının amaçlandığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı