« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Profesyonel tenisçilere üniversite

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP) Dünya klasmanında ilk 100 ile 500'ün arasında olan oyunculara tenisin sadece Servis-Vole veya Forehand - Backhand'den ibaret olmadığını öğretmek istiyor. ATP, bütün oyunculara katılımını mecbur tuttuğu bu üniversitede şu konulara öğretmekte: ATP'nin tarihi ve işlevi, Kural Bilgisi, Tıp Bilgisi, Anti Doping Bilgisi, Basın ile olan ilişkiler, Profesyonel tenisçilerin hakları ve mecburiyetleri. ATP ayrıca, tenisçilere, kazandıkları paraları aktif spor yaşantısı süresince ve tenisi bıraktıktan sonra ne şekilde değerlendirmeleri gerektiğini öğretmektedir.

Üniversitenin tenisçiler tarafından ne kadar ciddi tutulduğunu basit bir örnek ile verelim. Turnuvaların asi çocuğu Güney Amerikalı Marcelo Rios bile masa başında bu konularda sınavını başarı ile verdi.

BAYANLAR AVRUPA ŞAMPİYON KULÜPLER KUPASI

Futbolda. baskette, atletizmde olduğu gibi teniste de Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Şampiyonası'na şimdiye kadar sadece erkekler iştirak edebiliyordu. Bu ilk defa ETA'nın (Avrupa Tenis Birliği) patronajında bayanlarda da Avrupa'nın Şampiyon Kulüpleri Portekiz'de biraraya geldiler. İtalya, Slovakya, Macaristan gibi güçlü ülkelerin katıldığı turnuvada Dünya klasmanında 50 ile ilk 100'ün arasında tenisçiler kulüpleri için mücadele ettiler. İlk kez organize edilmesini rağmen turnuvaya ilgi beklenenin üzerinde olmuştur. 1985 yılından beri 11 kez Türkiye Şampiyonu olan TED Bayan Takımı ilk turda turnuvanın şampiyonu Spartak Slovak takımına yenilmiştir. Gülberk Gültekin'in sınavları dolayısıyla katılmadığı şampiyonaya TED Kulübü'nü İpek Şenoğlu, Seden Özlü, Büçke Yavuz, Stella Penciu ve Deniz Emre temsil etmişlerdir.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler