Gündem Haberleri

  Profesörü üniversiteye sokmadılar

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'na yönelttiği yolsuzluk suçlamaları ile tanınan İstanbul Üniversitesi Göz Hastalıkları ve Kornea Transplantasyonu Uygulama ve Araştırma Merkezi eski Müdürü Prof. Dr. Celal Erçıkan'ın, üniversiteye girişi yasaklandı. Fotoğraflarının, İstanbul Üniversitesi giriş kapılarındaki güvenlik görevlilerine dağıtıldığını söyleyen Erçıkan ‘‘Üniversiteye girişimi Kemal Alemdaroğlu yasakladı' dedi.

  İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'taki merkez binasına dün saat 10.30'da girmek isteyen Prof. Dr. Celal Erçıkan, güvenlik görevlileri tarafından içeriye alınmadı.

  GÜVENLİĞE FOTOĞRAFI DAĞITILMIŞ

  Prof. Erçıkan, Rektör Kemal Alemdaroğlu'nun güvenlik görevilerine fotoğraflarını dağıtıp 'İçeri almayın' emri verdiğini belirterek, ‘‘50 yıllık meslek hayatımda böyle bir uygulamayla karşılaşmadım. Dünyanın hiçbir yerinde bir profesöre bu yapılmamıştır. Bu insan haklarına aykırıdır. Ben demokratik bir kurum olan üniversitede insan hak ve özgürlüklerinin yerleşmesi için mücadele ettim. Üniversitede olanlar ile ilgili 50'ye yakın dosyayı araştırma komisyonlarına verdim’’ dedi.

  Prof. Dr. Celal Erçıkan'ın, Alemdaroğlu'na yönelttiği yolsuzluk suçlamaları nedeniyle, üniversitede soruşturma için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuştu. Alemdaraoğlu ise suçlamalar nedeniyle, Erçıkan hakkında 200 milyar liralık tazminat davası açmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı