ANTALYA HABERLERİ

Profesör Çevik, rektör adayı

DHA
28.03.2016 - 15:05Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nevzat Çevik, rektörlük için adaylığını açıkladı. Prof. Dr. Çevik, Likya tarihi çalışmalarıyla tanınıyor.

Akdeniz Üniversitesi'nin haziran ayında yapılacak rektörlük seçimleri için 6 adaydan sonra bir isim daha adaylığını açıkladı. Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde yapılan basın toplantısıyla AÜ rektörlüğüne adaylığını açıklayan Prof. Dr. Nevzat Çevik, aday olma sebebini “Akdeniz kadar berrak Antalya kadar parlak bir üniversite istiyorum" sözleriyle açıkladı.

Akdeniz Üniversitesi'nin Antalya'da ve adı Akdeniz olduğu halde bu parlaklık ve berraklığa yeterince ulaşamadığını belirten Prof. Dr. Çevik, “Çok daha yükseklerde olması gerektiği, bilim, eğitim, araştırma, öğrencilerin yetiştirilmesi, Antalya'ya katkı, mezunlar gibi birçok maddeyi saydığınızda, bunların hiçbirisinde bir yeterlilik görmüyoruz. Çeyrek yüzyıldır üniversitedeyim ve ilk kurucu rektörden itibaren çalışıyorum, yaptıkları işler var elbette ve şükran duyuyoruz. Ama biriken sorunlar var" dedi.

Üniversite yönetiminde 'önce insan' diyerek herkesi kucaklayacaklarını, sadece bilim ve eğitimin hedeflendiğini anlatan Prof. Dr. Nevzat Çevik, hedeflerini tıp, tarım, turizm, teknoloji, tarih, tasarım, toplum, ticaret, tabiat ve tarım başlıklı '9T' modeli olarak sıraladı.

Seçimi kazanması halinde atanıp atanmama konusundaki düşüncesi de sorulan Prof. Dr. Çevik, “Cumhurbaşkanımızın beni atamaması için hiçbir neden görmüyorum. Şu andaki bütün adaylarla atanma veya atanmama konusunda tamamen eşit risk ve şansa sahip olduğumu düşünüyorum. Nihayetinde cumhurbaşkanı dosyayı koyuyor önüne, birini MİT'e veriyor öbürünü de sorguluyor. O sorgulamalar 50 kez yapılsa benim hayatım sadece çalışma, iş ve vatan sevgisi çıkar. Başka bir şey çıkmaz. İnanın böyle bir kaygım hakikaten yok" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü için daha önce Prof. Dr. Hüseyin Basım, Prof. Dr. İbrahim Demir, Prof. Dr. Muharrem Certel, Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Prof. Dr. Mustafa Ünal, Prof. Dr. İsmail Boztosun adaylığını açıklamıştı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Profesör Çevik, rektör adayı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 15 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Profesör Çevik, rektör adayı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı