Gündem Haberleri

  Prof. Köknel: Uluğbay hálá depresyonda

  Hürriyet Haber
  10.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kendisini ziyaret eden Başbakan Bülent Ecevit'e, ‘‘Sizi üzdüğüme üzüldüm’’ diyen Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın bu sözleriyle, depresif bir ruh halini sergilediği belirtildi. İntihar girişiminden sonra bu sözlerle pişmanlığını yansıtan Uluğbay'ın içinde bulunduğu ruhsal durumu değerlendiren Psikiyatri Profesörü Özcan Köknel, ‘‘Depresyondaki bir insanın davranışları dolayısıyla pişmanlık ve üzüntü duyması, onun günlük ve anlık olaylara değil, geçmişe bağlı olduğunu gösterir ki, bu da depresyonunun bir belirtisidir. ‘Ah keşke olmasaydı. Ah keşke' şeklindeki konuşmalar, yani onun pişmanlık ve üzüntü ifade eden sözleri, ruhsal enerjisindeki çöküntüyü gösteriyor’’ dedi.

  NEŞELİ HALİ DALGALANMA

  Ziyaretçilerinin Hikmet Uluğbay’da gözledikleri neşeli ruh halini de değerlendiren Prof. Köknel, depresyonda zaman zaman düzelmeler, dalgalanmalar ve iyilik durumları olabileceğini belirtti. ‘‘Esasen depresyonda olan insanın duygu durumu olumsuz, karamsar ve kötümserdir. Endişe, kaygı ve elem taşır. Dışarıdan gelen uyarılara karşı bazen ilgisiz olabilir. Bazen de çok büyük tepki gösterebilir’’ diyen Prof. Köknel, bu nedenle iyilik durumlarına inanmamak gerektiği ve depresif kişilerin amaçlarına ulaşmak için girişimlerini tekrarlayabilecekleri uyarısında bulundu.

  RUHSAL ÇÖKÜNTÜ ÇOK DERİN

  Prof. Özcan Köknel, Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişiminin kendisindeki ruhsal çöküntünün çok ciddi ve çok derin olduğunu gösterdiğini belirterek, şunları söyledi: ‘‘Kendi yaptığı bu davranışı nedeniyle üzüntüsü, pişmanlığı artabilir. Bu da yaşadığı depresyonun normal sonucudur. Şu anda içinde bulunduğu tablo bunu gösteriyor. Çünkü depresyonu sürüyor. Henüz depresyon tedavisi görmediği için depresyonunun sürmesi normaldir.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı