Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Prof.Fut.Der.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Başlığımın anlamı şu: Profesyonel Futbolcular Derneği. Bu dernek 1992 yılında kurulmuş. Esasında bizlerin futbol oynadığı devirlerde, 1950'lerde olmadı. 60'larda olmadı, 70'lerde olmadı, 80'lerde kurulması lazımdı. Neyse, yarından erken diyoruz ve Profesyonel Futbolcular Derneği'nin 1992 yılında kurulmasını kutluyoruz ve kuranları da alkışlıyoruz. Bu kuranların başında kimler var, şöyle bir bakalım. Fatih Terim, Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Ünal Karaman, Adnan Sezgin ve daha bir kaç futbol aşığı dostlarımız.

İkide bir Profesyonel Futbolcular Derneği'nin sadece ismini duyup, ne yaptığını hiç araştırmadan konuşanlar ve yazanlar var. Tabii ki olayları bilmeyince, derinlemesine araştırmayınca doğruyu bulmak mümkün değil. Onlara pek fazla kızamıyorum. Bugün ben bu derneğin genel sekreteriyim. Hemen hemen bu görevim 4 yıldır devam ediyor. Bu yıl da yapılan genel kurulda futbolcu kardeşlerimiz ille onlara sahip çıkmamı, onlarla beraber olmamı istediler. Aslında benim pek devam etmeye niyetim yoktu. Sıhhat sorunlarım belki mani olur düşüncesindeydim. Ama kongreye gelen 3 nesilden futbolculara şöyle bir baktım, Turgay dedim, sen bu dostları, arkadaşlarını, kardeşlerini yalnız bırakamazsın. Devam dedim ve bu gün de ediyorum. Hem de keyifle ediyorum. Zira vaktim var. Sabahleyin Hürriyet Gazetesi Spor Servisi'ne gidiyorum. Saat 13.00 ile 16.00 arası fizikoterapi tedavim var. OR-NÖ-RAM'dan çıkıp derneğe gidiyorum. Profesyonel Futbolcular Derneği ile Türkiye Futbol Vakfı iç içe. İkisi de kardeş kuruluş. Tabii, bu vakfın kurucularından biri de benim. Ve ikisinin birlikte yürümesi, gelişmesi, maddi-manevi güçlenmesi beni çok mutlu ediyor. Şimdi size, daha doğrusu bilmeyenlere ve öğrenmeye de niyeti olmayanlara Profesyonel Futbolcular Derneği hakkında bilgi vermeyi isterim.

Dolmabahçe'ye inin, sırtınızı deniz tarafınıza verin. Sol taraftaki kulenin kapısını çalın. Size tabii ki kapıyı açacaklar. İçeriye girin. Giriş katından itibaren tüm odalarını gezin. Adeta bir futbol müzesine girmiş gibi olacaksınız. Tabii ki çok eksikleri var, ama temeli çok güçlü. Artı Atatürk'ün boy boy resimleri göz kamaştırıyor. Buradan şu anlam çıkar. Profesyonel Futbolcular Derneği ve Türkiye Futbol Vakfı Atatürk'ün tüm ilkelerini benimsemiştir ve bünyesinde benimseyenleri bulundurmaktadır. Levent Bıçakçı, UEFA Tahkim Kurulu Üyesi'dir, derneğin hukuk danışmanıdır. Yön Muhasebe Bürosu profesyoneldir. Derneğimizin ve vakfımızın tüm hesaplarını, girdi-çıktılarını bu yeminli muhasebe bürosu düzenler. Sekreterler vardır, yardımcıları vardır. Tüm elektronik donanım tamamdır. Faks, telefonlar, bilgisayarlar ve printerler.

Şimdii gelelim yazının esasına. Bu dernek ona müracat eden tüm profesyonel futbolcuların dertleriyle uğraşır ve çoğunun da üstesinden gelir. Çünkü güçlü ve saygın bir kadrosu vardır. Yeter ki dernek hatırlansın. Öyleyse, Hıncal Uluç'u ben istediği zaman derneğe davet ediyorum. Gelsin, görsün ve bu derneğin ne iş yaptığını, nasıl çalıştığını yerinde tesbit etsin. O zaman desin ki, şu eksikleriniz var, yahut da bravo size.Bunları da Beğenebilirsiniz