ANKARA HABERLERİ

Prof. Dr. Sezik: Yemek sonrası papatya çayı mideyi rahatlatır

DHA
11.04.2016 - 14:31Son Güncelleme :

Prof. Dr. Sezik: Yemek sonrası papatya çayı mideyi rahatlatır

DHA

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- MERKEZİ Ankara'da bulunan Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, sindirim sistemi rahatsızlıklarının etkilerini azaltmak için, yemeklerden sonra papatya çayı içilmesini tavsiye etti. Papatya çayının keyif için de içilebileceğini belirten Sezik yaptığı uyarıda, tüketicilerin bu konuda dikkatli olmasını isterken, "Aktar ve diğer yerlerde açıkta veya paketlenmiş halde satılan papatyalar mayıs papatyası değildir. Yarar yerine zarar verebilir" dedi.
Prof. Dr. Ekrem Sezik, papatya bitkisi konusundaki tavsiye ve uyarılarını tüketicilerle paylaştı. Ülkemizde bilimsel isimleri farklı olan çok sayıda bitkiye papatya dendiğini belirten Sezik, gıda, şifa verici veya bitkisel ilaç olarak bilimsel adı 'Matricaria recutita' olan mayıs papatyasının kullanıldığını söyledi. Papatyanın değişik etkilerinden dolayı Avrupa'da yaygın olarak kullanıldığını aktaran Ekrem Sezik, bu etkileri ise "Hafif spazm, gaz, geğirme gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında, bu belirtileri giderici olarak ve bilhassa çocuklarda karın ağrılarında, bebeklerde gaz sancılarının giderilmesinde kullanılır. Belirtilen amaçlar için dahilen çayı, çözünen çayı ve damlaları kullanılmaktadır" dedi.
PAPATYA ÇAYI ŞİFALI MI?
Prof. Dr. Sezik, Sezik, papatya ve preparatlarının haricen kullanımlarının da bulunduğunu belirterek, "Bunlardan en yaygını, merhem ve kremleri halinde, bebeklerde pişiklere karşı ve cilt bakımı içindir" dedi. Papatya çayının şifalı olduğunu belirten Sezik, "Bilhassa gaz, hafif spazm gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında, yemeklerden sonra papatya çayı içilmesini tavsiye ediyoruz. İçimi de hafif olduğu için, zaman zaman keyif için papatya çayı içilmesi, kişinin hem sıvı ihtiyacını giderecek, hem de papatyanın şifalı etkilerinden yararlanmasını sağlayacaktır" dedi.
ÜLKEMİZDEKİ DURUMU
Prof. Dr. Ekrem Sezik, papatya çayının Türkiye'deki durumunu da özetledi. Sezik, "Aktarlarda papatya adı altında değişik çiçekler satılmakta, ayrıca piyasada gıda kalitesinde poşet çaylar bulunmaktadır. Aktarlarda satılan papatyaların hemen hemen tamamı papatyaya benzeyen ve halkın papatya dediği diğer bitkilerin çiçekleridir, yani mayıs papatyası değildir. Kimyasal yapıları farklı olduğu için papatyadan beklenen şifalı etkileri göstermez, hatta zararlı olabilirler. Papatyaya benzeyen ve bilimsel adı 'Seneci' olan bitkilerin çiçekleri de aktarlarda papatya olarak satılmaktadır. Bu bitkinin çiçeklerinde, karaciğerin yapısını ve çalışmasını bozan maddeler bulunmaktadır. Yani karaciğer zehridirler. Hemen her yıl aktarlarda bulunan papatyaları toplayıp hangi bitkiye ait olduğunu tayin ediyoruz. Dolayısıyla bu bilgi bilimsel çalışmaların sonucudur" dedi.
YEMEK SONRASI PAPATYA ÇAYI MİDEYİ RAHATLATIR
Prof. Dr. Ekrem Sezik, papatya çayının içilmesini tavsiye ederken, tüketicilere önemli bir uyarıda buldu. Sezik, "Kesinlikle aktarlarda veya bir başka yerde açıkta satılan veya torbalanmış papatya alıp kullanmayınız. Bilinen firmaların, poşet çayları kullanılmalıdır. Bu ürünlerin mayıs papatyasından sağlıklı şartlar altında hazırlanmış olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu uyarı ve tavsiyeyi yapıyorum. Yemeklerden sonra papatya çayı içilmesi, sıvı alımının yanında papatyanın yararlı etkilerinden de faydalanmanızı sağlayacak, midenizi rahatlatacaktır. Günde birkaç kupa poşet papatya çayı içmekte, gerektiğinde yukarıda bahsettiğim rahatsızlıklar için papatyayı kullanmakta ve yurtdışı seyahatlerde eczanelerden damla, krem gibi papatya ürünleri alıp, gerektiğinde kullanmak üzere bir köşeye koymakta yarar var" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Prof. Dr. Sezik: Yemek sonrası papatya çayı mideyi rahatlatır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 14 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Sezik: Yemek sonrası papatya çayı mideyi rahatlatır haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:29
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı