İSTANBUL HABERLERİ

Prof. Dr. Sadettin Ökten’le Medeniyet Sohbeti

IHA
25.02.2015 - 09:39Son Güncelleme :
IHA

Beykoz’da düzenlenen ’Medeniyet Kalbe Düşünce’ söyleşisinde medeniyet tasavvurunu anlatan Prof. Dr. Sadettin Ökten, “Biz kimiz, neyiz, neredeyiz diye sorarken onun arkasındaki büyük olgu medeniyet olarak karşımıza çıktı. Medeniyeti kimlik tarif eder, kimliksiz insan olmaz” dedi.
Beykoz Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği ’Medeniyet Kalbe Düşünce’ adlı söyleşi programında, Prof. Dr. Sadettin Ökten medeniyet tasavvurunu oluşturan unsurları, Türkiye ve dünyadaki değişimleri anlattı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde şair Serdar Tuncer’in yönelttiği sorular eşliğinde gerçekleşen söyleşide, Prof. Dr. Ökten son zamanlarda sıkça kullanılan medeniyet kavramının ne olduğunu anlattı.
“TÜRK İNSANI DÜNYAYI YENİ YENİ TANIYOR”
Gözlemlerini aktaran Ökten, "Türk insanı dünyayı, yeni dünyayı tanıyor ve bu tanımayı bizzat kendisi yapıyor. Tanıdıkça daha reel davranmaya başladı. Daha eskiden birileri anlatırdı, biz de inanırdık. Şimdi yeni yeni tanımaya başladık. Biz dünyayı tanıdıkça bize verilen kimlik kartının yetersiz olduğunu gördük. Biz kimiz, neyiz, neredeyiz diye sorarken onun arkasındaki büyük olgu medeniyet olarak karşımıza çıktı. Medeniyeti kimlik tarif eder, kimliksiz insan olmaz” şeklinde medeniyet olgusunun kaynağına ışık tuttu.
“MEDENİYET HEDEF GÖSTERİYOR"
Medeniyetin insanlara bir hedef gösterdiğini vurgulayan Sadettin Ökten, “İnsan dediğimiz varlığın aklı, duygu ve inançları vardır. Bir de seçip değiştirme yeteneği vardır. İnsan toplu halde yaşamak zorunda seçme ve değiştirme yeteneği aynı olmadığı için anarşi doğuyor. O zaman topluma ideal yani mefkure lazım. Hem bireyin evrensel sorularına cevap veren hem de topluma hedef yani mefkûre gösteren şeye medeniyet diyoruz" diye konuştu.
Her medeniyetin kabul gören ve aksiyon isteyen bir bildirgesinin de olduğunu da vurgulayan Sadettin Ökten, “Medeniyet tasavvurunun referansları vardır. İslam medeniyetinin sabit referansları Kur’an ve Sünnet’tir. Kapitalist sistemde kârı katlamak, paradan para kazanmak hayatın hedefi ve gayesidir. Marksizm’ de bunun tam tersidir. Medeniyet bir inanç sistemi, bir davranış sistemi ile hukuku ve ahlak sisteminden oluşur. Bu üçlü medeniyet tasavvurunu ortaya koyar ve bu size bir kimlik getirir” şeklinde medeniyet ve kimlik etkileşimine değindi.
Serdar Tuncer de programa şiir ve anlattığı anekdotlarla renk kattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Prof. Dr. Sadettin Ökten’le Medeniyet Sohbeti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 09 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Sadettin Ökten’le Medeniyet Sohbeti haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı