İSTANBUL HABERLERİ

Prof. Dr. Ömer Çetin: “Kurbanlıklardan İnsanlara Hastalık Bulaşabilir”

IHA
18.09.2015 - 10:07Son Güncelleme : 18.09.2015 - 10:08

YEREL HABERLER İSTANBUL

IHA

Büyükçekmece Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban kesimi ve halk sağlığı semineri düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çetin, vatandaşları kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler ve kurbanlıklardan bulaşabilecek hastalıklar konusunda uyardı.
Büyükçekmece Belediyesi Kurban Bayramı öncesi vatandaşları kurban kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgilendirmek için kurban sağlığı ve halk sağlığı semineri düzenledi. Atatürk Kültür Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşen eğitim seminerine İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Ömer Çetin konuşmacı olarak katıldı. Çetin, kurban alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve kurbanlıklardan insanlara bulaşacak hastalıklar konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Büyükçekmece Belediyesi Proje Danışmanı Coşkun Kaynak ise Büyükçekmece’de kurbanlıklar için yapılan düzenlemeler ve Kurban Bayramının maneviyatı hakkında vatandaşları bilgilendirdi.
KURBANLIKLARDAN VATANDAŞLARA HASTALIK BULAŞABİLİR
Kurbanın kurban satış yerlerinden alınmasını tavsiye eden Öğretim Üyesi Ömer Çetin, şunları söyledi: “Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Öncelikle hayvanların sağlıklı olmaları gerekiyor, veteriner hekim muayenesinden geçmiş olması gerekiyor. Kısaca her şeyden önce hayvan sağlıklı olmalı. Hayvanlardan insanlara birçok hastalıklar bulaşabiliyor. Tüberküloz, bruselloz gibi insanların hayatlarında çok ciddi aksaklıklar oluşturan hatta insanların ölümlerine bile sebep olan hastalık bulaşabiliyor. Bu yüzden hayvanların ciddi bir veteriner hekim kontrolünden geçmesi gerekiyor.”
“ETİN SAĞLIKLI TÜKETİMİ İÇİN 3-5 SAAT BEKLEMEK GEREKLİ”
Bu hastalıkların insanların hayvanlara temasıyla, ya da etlerinin ve iç organlarının yenilmesiyle bulaşacağını belirten Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Özellikle iyi pişirilmeden yenilen etler ve iç organlardan kolay bir şekilde hastalık bulaşabiliyor. Et Kesildikten sonra 3-5 saat bekletilse iyi olur diyoruz çünkü etin bir olgunlaşma süresi var. Bekletip yenilmesinin daha lezzetli ve hijyenik olduğunu söyleyebiliriz. Hayvana bir kere eziyet etmemek gerekiyor. Eziyet edildiğinde hayvan strese giriyor ağrı ve acı çekiyor. Bu yüzden insanca hayvanlara muamele edip, uygun bir şekilde kesilmesi gerekiyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Prof. Dr. Ömer Çetin: “Kurbanlıklardan İnsanlara Hastalık Bulaşabilir” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 10 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Ömer Çetin: “Kurbanlıklardan İnsanlara Hastalık Bulaşabilir” haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:04
  • Guneş
   06:46
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:31
  • Akşam
   19:07
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı