KONYA HABERLERİ

Prof. Dr. Mustafa Şahin Projeleriyle Geliyor

IHA
23 Ekim 2015 - 10:04Son Güncelleme : 23 Ekim 2015 - 10:05

MUSTAFA ŞAHİN KOP KALKINMA PROGRAMI KAPSAMINDA AKSARAY'DA DÜZENLENEN SEMPOZYUMA KATILDI.

IHA

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, üzerinde çalıştığı proje kapsamında 2. ve 3. sınıf tıbbi cihazların üretilebileceği bir sağlık kümesi oluşturmak adına çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Aksaray’da Uluslararası 3. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu kapsamında düzenlenen programa konuşmacı olarak katılan Konya Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Türkiye genelinde tıbbi cihazlar üzerindeki giderlere değindi. Prof. Dr. Şahin, dünyanın yıllık 260 milyar dolarlık sağlık gideri olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu sektördeki pazar payının 1.9 milyar dolarla çok düşük olduğunu söyledi. Türkiye’nin bu rakamı 5 milyar dolara çıkarmasının temel hedef olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, “UNİKOP bölgemizdeki 8 üniversitenin işbirliği ile oluşmuş olan bir üniversiteler birliği. Tabii bu birliğin amacı üniversiteler olarak bölge kalkınmasına ne tür katkılar sağlar bunu ortaya koymak ve gelişmeyi temin etmektir. Bu sene 3’üncüsü yapıldı bu toplantının. Burada üniversitelerimizin temsilcileri katıldılar ve sunumlarda bulundular. Biz de yaklaşık 1,5 yıldır üzerinde çalıştığımız sağlıkta kümelenme projesini burada sunmuş olduk. Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Konya Valiliği, Konya Ticaret Odası, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ağırlıklı olarak Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile Tıp Fakültesi akademisyenlerinin katılacağı bir projeydi bu. Dünyada yıllık yaklaşık 260 milyar dolarlık sağlık cihaz gideri bulunmaktadır ve Türkiye’nin bu sektördeki pazar yapı 1.9 milyar dolardır. Oldukça düşük bir rakamdır. Bu rakamı 5 milyar dolara çıkarmak Türkiye’nin temel hedefidir. Bu çerçevede ülkemizde 2 yerde sağlık kümesi oluşturuldu ama onlar 1., 2. ve 3. sınıf olarak tarif edilen tıbbi cihazların ancak birinci sınıflarının üretildiği ve düşük kalitenin bulunduğu yerlerdir. Biz 2. ve kısmen 3. sınıf tıbbi cihazların üretilebileceği bir sağlık kümesi oluşturmak üzere çalışmalarımızı yürüttük. Bugün akademisyen ve hocalarımız ile birlikte bunları paylaştık. Eğer hayata geçirebilirsek ben özellikle Konya şehrimizin ihracatına ve ülkemizin ekonomik gelirlerine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Prof. Dr. Mustafa Şahin Projeleriyle Geliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2015 tarihinde saat 10 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Mustafa Şahin Projeleriyle Geliyor haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:06
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:40
  • Yatsı
   21:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı