ZONGULDAK HABERLERİ

Prof. Dr. Mustafa Kara İle Geçmişten Bugüne Bir Tasavvuf Yolculuğu

IHA
16 Ekim 2015 - 13:17Son Güncelleme : 16 Ekim 2015 - 13:18

BEÜ'DE KONFERANS DÜZENLENDİ

IHA

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) 2015-2016 Akademik Yılı ile birlikte başlayan etkinlikler devam ediyor.
Üniversitenin Farabi Kampüsü Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu, 15 Ekim Perşembe günü Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara’yı ağırladı. Yoğun ilgi gören konferansa öğrencilerin yanı sıra Üniversitenin akademik ve idari personeli katıldı.
Üniversitenin Abdülkadir Geylani Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Geçmişten Bugüne Tasavvuf başlıklı konferansın açılış konuşmasını Merkez Müdürü, İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Harun Savut yaptı. Savut, Prof. Dr. Kara’yı ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirttiği konuşmasında Abdülkadir Geylani Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluş amaçlarını ve tasavvuf üzerine sürdürmeyi planladığı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Merkezin gerçekleştireceği konferanslar dizisinin ilkini Tasavvuf Tarihi alanının önemli bir ismi ile başlattıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Savut, çalışmalarına destekleri dolayısıyla Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ile Üniversitenin akademik ve idari personeline de teşekkür etti.
Savut’un açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Mustafa Kara, Zonguldak’ta ve Bülent Ecevit Üniversitesinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Abdülkadir Geylani Araştırmaları üzerine bir merkezin kurulması dolayısıyla Üniversite yönetimini ve emeği geçenleri kutladı. Medeniyetin atardamarlarından birinin tasavvuf olduğunu, medeniyet, din ve medine kavramlarının sacayağı gibi birbirleri ile etkileşim içinde bulunduğunu vurgulayan Kara, tasavvufun İslam Medeniyetinde çok önemli bir işlevi olduğunu belirtti.
Üniversitenin İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlileri Metin Gündoğdu (ney), Ahmet Bedri Yavuz (solist) ve Adem Görmüş (solist) ile Fakülte öğrencisi Ömer Kara konferans sonunda konuklara Tasavvuf Musikisinin seçkin örneklerinden derledikleri bir dinleti sundular.
Etkinliğin sonunda Yrd. Doç. Dr. Harun Savut, Prof. Dr. Mustafa Kara’ya bir teşekkür belgesi verdi. Pek çok ilmî yayının ilk sayılarından oluşan bir koleksiyona sahip olan Prof. Dr. Kara’ya Üniversitemizin yayını olan Kampüsün Sesinin ilk sayısı da armağan edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Prof. Dr. Mustafa Kara İle Geçmişten Bugüne Bir Tasavvuf Yolculuğu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Mustafa Kara İle Geçmişten Bugüne Bir Tasavvuf Yolculuğu haberi güncellenecektir.

  ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:54
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı