MERSİN HABERLERİ

Prof.Dr. Kumbur: Su kaynakları planlı kullanılmalı

DHA
05 Haziran 2017 - 13:56Son Güncelleme : 05 Haziran 2017 - 13:56

Prof.Dr. Kumbur: Su kaynakları planlı kullanılmalı

DHA


MERSİN Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur, küresel ısınma nedeniyle Mersin'i de kapsayan Doğu Akdeniz Havzası'nda son yıllarda yüzde 40'lara varan kuraklıklar nedeniyle su kaynaklarının çok daha planlı kullanılması gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Halil Kumbur, BM'nin çevrenin önemi ve sorunlarına dikkat çekmek için her yıl 5 Haziran'ı tüm dünyada Çevre Günü, 5-11 Haziran'ı da Çevre Haftası olarak kutladığını söyledi. Kumbur, günümüzde hızlı nüfus artışı ve artan sanayileşme- sektörel faaliyetlerle ile birlikte oluşan çevre kirliliği sonucu, küresel iklim değişikliği, doğal bitki örtüsü ve tarım arazilerinin tahribi, su kaynaklarının ve biyolojik çeşitliliğinin azaldığını dile getirdi. Kumbur, çevre sorunlarının giderilmesi ve doğal kaynakların sürekliliğinin sağlanması doğru ve sürdürülebilir çevre yönetimi ile mümkün olduğuna dikkat çekti.
Dünyada yaklaşık 2.6 milyar insan sağlıksız koşullar altında yaşamaktadır ve bunun 1.4 milyarı temiz su kaynaklarından yoksun olduğunu ifade eden Kumbur, "Son yüzyıl içinde dünya nüfusu 3 kat büyürken su kaynaklarına olan talep yaklaşık 7 kat artmıştır. Şehirleşme ve sanayileşmeye bağlı olarak su kirliliğinin artması nedeniyle güvenilir ve kullanılabilir temiz su temini günümüzün önemli çevre sorunlarından biridir. Küresel ısınma nedeniyle Mersin'i de kapsayan Doğu Akdeniz Havzasındaki son yıllardaki yüzde 40'lara varan kuraklıklar nedeniyle, su kaynaklarımız çok daha planlı kullanılmalıdır" diye konuştu.
Türkiye'nin olduğu gibi Mersin'de de çevre sorunlarının bulunduğunu kaydeden Kumbur, şunları söyledi:
"Çevre sorunlarına baktığımızda Mersin, sahip olduğu sektörel potansiyeli ile ülkemizin olduğu gibi Ortadoğu ve dünyanın  da önemli bir ticaret kentidir. Bütün bu faaliyetler bazı çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Mersin ve ülkemizde başlıca çevre sorunları, hava, su kirliliği, altyapı-kanalizasyon, atıksu, atık sorunları, sulama suyu, toprak kirliliği, gürültü, görüntü ve mimari kirlilik, enerjiden kaynaklanan çevre sorunları, plansız kentleşme ve deniz-kıyı hattındaki çevresel sorunlar, tarihi ve kültürel çevredeki sorunlar, mevsimsel çevre sorunları sıralandırılabilir. Mersin'in, gelecek yıllar için kısa, orta ve uzun vadeli çevre sorunları ve altyapı yatırım ihtiyaçlarının kalıcı bir şekilde tespit edilmelidir. Her türlü çevre sorunlarının çözümüne yönelik havza bazlı kalıcı, ekonomik, geri kazanım, sürdürülebilir projelerin hayata geçirmesi gerekmektedir. Bu bağlamda Mersin'de önemli çevre projelerinin yapımı başlatılmıştır. Akıllı Kent Yönetim Sistemleri oluşturulmalıdır. Kaynak tasarrufuna önem vermeliyiz. İsraf etmemenin kazanmak olduğu unutulmamalıdır. Doğal kaynaklarımız kullanılırken bilinçsizce kirletilir, israf edilirse sonunda hasret kalınabilir. Kirletilen çevre, yok edilen insanlık demektir. Sağlıklı bir çevrede yaşıyor olmak ayrıcalık değil, bir haktır. Unutmayalım ki başka bir dünya yok. Marka Kent Mersin, Destinasyon Mersin, Kongreler Kenti Mersin, Dört Mevsim Turizm Mersin, Dünya Kenti Mersin Sağlıklı, huzurlu, mutlu bir çevre ile mümkündür. Bu ise Mersin'de yaşayanların ortak arzusu olmalıdır."

MERSİN, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prof.Dr. Kumbur: Su kaynakları planlı kullanılmalı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:16
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:07
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı