MERSİN HABERLERİ

Prof. Dr. Kumbur’dan Mersinli yazarlara konferans

DHA
13.04.2016 - 17:50Son Güncelleme :
DHA

MERSİN Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur, yazarlara, 'Suyun Önemi ve Karşılaşılan Sorunlar' anlattı.
Mersin Yazarlar Derneği Toplantı salonunda düzenlenen konferans dernek üyeleri ile ve davetlilerin katıldı. Konferansta ilk olarak şair Şah İsmail Ateş ve Çınar Arıkan, Aşık Cumali Efe’de suyla ilgili birer şiir okudu.
Ardından söz alan Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın, insan yaşamında suyun çok önemli olduğunu belirten bir konuşma yaptı. Daha sonra konuşan Prof. Dr. Halil Kumbur, insan yaşamı için önemli olan suyun dünyanın üçte biri ile çevrili olmasına rağmen insanların ve canlıların kullanacağı suyun sınırlı olduğunu söyledi. Türkiye’nin su yoksunu bir ülke olduğunu belirten Kumbur, "Ülkelerin kalkınmasında da su ve toprak çok önemlidir. 1800'li yıllarda dünya nüfusu bir milyardı. Şu anda dünyada 7.4 milyara yakın bir nüfus var. Belki 2020-2030’lu yıllarda nüfus 10-15 milyara çıkacak ama dünyanın yüz ölçümü yine aynı kalacak. Dolayısıyla gerek toprağın kullanımı, gerekse de su kaynaklarının kullanımı ve olan talep her geçen gün artacak. Su sonlu bir kaynak" dedi.
İnsan için suyun bulunduğu yerlerin önemli bir yerleşim yer teşkil dile getiren Kumbur, su kaynakları ile enerji kaynaklarının bulunduğu bölgelerde sorunların hiç bitmediğini söyledi.
Kumbur, dünya üzerinde 21’nci yüzyılda yükselen iki değerin insan hakları ve çevre hakları olduğunu dile getirerek, “Enerji kaynakları yoğun olarak Ortadoğu’da bulunuyor. Ortadoğu’daki enerji kaynakları bitmediği sürece, oralarda sorunlarında bitmeyecektir" diye konuştu.
Kumbur, konuşmasının ardından sorulan soruları cevaplandırdı.

MERSİN, (DHA)
(13.04.2016), (FOTOĞRAFLI)
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Prof. Dr. Kumbur’dan Mersinli yazarlara konferans hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2016 tarihinde saat 17 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Kumbur’dan Mersinli yazarlara konferans haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı