BURSA HABERLERİ

İNEGÖL HABERLERİ

Prof. Dr. Kanık: Ar-Ge ve inovasyon kültürünü artırmalıyız

DHA
01.11.2017 - 11:45Son Güncelleme :
DHA

Yavuz YILMAZ/ İNEGÖL (Bursa), (DHA) -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Dairesi, İnegöl Organize Sanayi Bölgesi (OSB), İnegöl Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas OSB ve Yenice OSB işbirliğinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İnegöl OSB toplantı salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Yenice OSB Başkanı Hasan Altunbaş, İnegöl OSB Müdürü Sabahattin Fazlıoğlu, Yenice OSB Müdürü Semih İdil, İnegöl Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas OSB Müdürü Eyüp Tunca, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Bursa İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Kanık ile OSB’de faaliyet gösteren işletmelerin yöneticileri katıldı.

AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİ

Toplantının açış konuşmasını yapan Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği Bursa İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Kanık, “Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda hızlı bir şekilde Ar-Ge Merkezleri çoğalıyor. Bursamızda 70 Ar-Ge Merkezi, 3 Tasarım Merkezi olmuş durumda. Ancak İnegöl’de bu konuda farkındalığın yeterli olmadığını görüyoruz. Henüz iki tane Ar-Ge Merkezi ve birkaç tane de Ar-Ge Merkezi olma yolunda teşebbüste bulunan fark ettik. Bu farkındalığı geliştirmek amacıyla bugün burada bir toplantı tertiplendi. Ben buradan bir kere daha İnegöllü sanayicileri Ar-Ge Merkezi, Tasarım Merkezi olmaya davet ediyorum” dedi.

BİRÇOK TEŞVİK VERİLİYOR

Ar-Ge Merkezi ve Tasarım Merkezi olma yönünde son derece ciddi teşviklerin olduğunu belirten Kanık, “Özellikle Ar-Ge Merkezi olabilen firmalarda çok yoğun bir vergi indirimi söz konusu. Gelir ve Kurumlar Vergisi muafiyeti, sigorta işveren payının yarısı devlet, yarısını işveren ödüyor. Damga vergisinden tamamen muafiyet var. En önemlisi de Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinden çalışanların gelir vergisi stopajları yüzde 90 civarından muaf. Yani ortalama yüzde 10 gibi ödüyorlar. Ar-Ge Merkezlerindeki projelerde devam eden alımlarda özellikle gümrük indirimleri söz konusu. Geçtiğimiz yıl getirilen kanunla tamamen muaf tutuldu. Yani proje kapsamında ithal edeceği bir cihazı, malzemeyi hiçbir gümrük vergisi ödemeden ithal edebiliyor. Ayrıca işletme içi projelerde birçok avantajlarda sağlanıyor” diye konuştu.

İNEGÖL’DEN BAŞVURU YOK

Şuana kadar İnegöl’den herhangi bir mobilya firmasının Ar-Ge veya Tasarım Merkezi başvurusunda bulunmadığını ifade eden Kanık, “Ancak İnegöl mobilyanın Türkiye’de merkezi, kalbi durumunda. Hakikaten bu aslında bir sürpriz. İnegöl’deki büyük mobilya firmalarımızdan özellikle Tasarım Merkezi olma noktasında çok önemli bir potansiyel olduğunu düşünüyorum. Hatta kişisel görüşmelerle bazı mobilyacılarımızı ‘Niye siz Tasarım Merkezi olmuyorsunuz?’ dediğimde çok ilgi gösterdiklerini görüyorum. Ancak sanırım mobilyacıları özel olarak toplayıp, onlarla bu işi yüz yüze anlatmak faydalı olur diye düşünüyorum. Markalaşmak başlı başına bir iş ama tasarım, markalaşmayı tetikleyen bir konu. Tasarım Merkezi bir anlamda farkındalığı arttıran, geliştiren ve sürekli olarak yeni modeller tasarlayarak firmaların rekabetçiliğini ön plana çıkaran konular. Bildiğiniz gibi İnegöllülerin en büyük rakibi İtalyanlar. Üstün olan taraflar ise, tasarım. Devletimizde bu konunun farkında olarak tasarıma aynen Ar-Ge gibi destek kapsamına aldı. Ar-Ge Merkezleri için verilen desteklerin tamamı aynı zamanda Tasarım Merkezleri içinde geçerli, Yasa geçen yıl çıktı. Bu nedenle ülkemizde Ar-Ge ve Tasarım Merkezilerinin sayısı hızla artıyor. Türkiye’nin ilk Tasarım Merkezi, sektörler bazında Bursa’dan çıkmıştır. Şuanda Tasarım Merkezi sayısı da 6’ya ulaştı. Bursa’da tekstil ve mobilya ağırlıklı Tasarım Merkezlerinin sayısının artacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İnegöl haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İnegöl haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prof. Dr. Kanık: Ar-Ge ve inovasyon kültürünü artırmalıyız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  12 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:56
  • Guneş
   07:38
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:39
  • Akşam
   17:58
  • Yatsı
   19:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  BURSA NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Uzun Sokak Eczanesi

   İnegöl
  • Ceren Eczanesi

   İnegöl
  Sayfa Başı