KIRIKKALE HABERLERİ

Prof. Dr. Kalpaklıoğlu: Havalar ısınıyor, allerjiye dikkat

DHA
06.04.2016 - 10:03Son Güncelleme :
DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE Üniversitesi Tıp Fakültesi Allerji ve İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Füsun Kalpaklıoğlu, yüzyılın hastalıklarından birisi olan Allerji'nin önemi hakkında açıklamalarda bulundu. Havaların ısınması nedeniyle allerjiye dikkat edilmesi gerektiğin ibelirten Kalpaklıoğlu, her 5 kişiden birinde polen allerjisi bulunduğunu belirtti.
HER BEŞ KİŞİDEN BİRİNDE POLEN ALLERJİSİ VAR
Allerji ile ilişkili tüm hastalıkların giderek artma eğiliminde olduğunu ve özellikle polen allerjisinin insanların yaşam kalitesini son derece etkilediğini belirten Prof. Dr. Füsun Kalpaklıoğlu, havaların ısınmasının çoğu insan için sevinç kaynağı olurken, saman nezlesi (polen allerjisi) olanlar için kötü haber anlamına geldiğini belirtti. Kalpaklıoğlu, "Yaklaşık her beş kişiden birinde görülebilen polen allerjisi olanlar için bahar, burun ve göz nezlesi demektir. Bu yıl özellikle iklim değişikliklerinin allerjik hastalıkların artışına yol açtığı gözlemlenmektedir. Çalışmalara göre atmosferde artan karbondioksit düzeyleri sıcaklık artışına ve bitkilerin daha çok polen üretmesine ve polen mevsiminin uzamasına yol açarak allerjen maruziyetini arttırmaktadır. Üstelik sadece polen değil, ısı artışına bağlı rutubet artışı küf mantarı gibi diğer allerjenlerin de miktar ve mevsiminde uzamaya yol açmaktadır. Veriler incelendiğinde; allerjik bireylerin şikayetlerinin geçmiş 10 yıla göre ortalama 2 hafta daha erken ortaya çıktığını, ancak daha erken sonlanmadığı ortaya koymaktadır. Her yıl farklı olmakla beraber iklim değişiklikleri polen mevsiminin uzamasına yol açmıştır" dedi.
Polen allerjisinin bireyin fiziksel, psikolojik ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilediğinin altını çizen Prof. Dr. Füsun Kalpaklıoğlu, allerjik rinitin belirtilerinin ard arda 5-10 kez hapşırık, burunda ve gözde kaşıntılı ve sulu akıntı; ayrıca burunda tıkanıklık, gözlerde kızarıklık, göğüste tıkanıklık hissi, halsizlik, uyku hali, depresyon ve lens takamama gibi günlük rutinlerine engel olmayla sonuçlanabildiğini belirtti. Prof. Dr. Kalpaklıoğlu, bu açıdan allerjik şikayeti olan hastaların mevsim gelmeden allerji uzmanına başvurarak tanı ve tedavi almalarının, hem semptomların hem de hayat kalitelerinin düzelmesine yol açması açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.
ALLERJİ BİLİMSEL PLATFORMDA TARTIŞILACAK
Tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye'de de 4-10 Nisan'daki Dünya Allerji Haftası'nda düzenlenen bilimsel etkinliklerle allerjik hastalıklarla ilgili olarak farkındalığı arttıracak faaliyetlerde bulunulduğunu belirten Prof. Dr. Kalpaklıoğlu, "Bu yıl 23. Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Kongresi, 12 Ekim tarihinde Bodrum'da gerçekleştirilecektir. Başkanlığını da üstlendiğim bu kongrede allerjide mobil uygulamalardan ileri teknolojilere pek çok konunun birbiri ardına tartışılacağı bilimsel bir platformda, allerji/immünoloji alanındaki küresel yeniliklerin en yetkin ağızlardan aktarılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla Türkiye'den değerli konuşmacıların yanı sıra ABD ve Avrupa'dan da konusunda uzman çok sayıda tanınmış bilim insanını ülkemizde misafir edecek olmanın heyecanı içinde hazırlıklara hızla devam ediyoruz" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Prof. Dr. Kalpaklıoğlu: Havalar ısınıyor, allerjiye dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2016 tarihinde saat 10 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Kalpaklıoğlu: Havalar ısınıyor, allerjiye dikkat haberi güncellenecektir.

  KIRIKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:26
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   15:19
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı