İSTANBUL HABERLERİ

Prof. Dr. İsmail Kara: “Çağdaş Türk Düşüncesi İslam’la İlişkilidir

IHA
22.10.2015 - 14:11Son Güncelleme :
IHA

Prof. Dr. İsmail Kara, çağdaş İslam düşüncesi ile çağdaş Türk düşüncesi arasındaki ilişkiyi ele aldığı konuşmada, “Çağdaş Türk düşüncesi dediğimiz zaman, ’bunun İslam’la bir alakası yok, herhalde resmi düşüncenin bir parçası diyorlar’” dedi.
Zeytinburnu Belediyesinin düzenlediği “Çağdaş İslam Düşüncesi” başlıklı seminer serisinin dördüncü yılının ilk programı, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Seminerde konuşan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kara, ’Çağdaş Türk Düşüncesi’ ve ’Çağdaş İslam Düşüncesi’ konularına değindi.
Seminer dizisinin yeni döneminde vefatının 40’ncı yılı sebebiyle Çağdaş İslam düşüncesinin öncü isimlerinden Nurettin Topçu düşüncesi merkezli bir ders yapacağını belirten Prof. Dr. İsmail Kara, konuşmasına, “Çağdaş İslam düşüncesi ile Çağdaş Türk düşüncesi arasında ilişki kurup kurmamak, Türkiye ile İslam düşüncesi arasında ilişki kurup, kurmamak anlamına gelir” sözleriyle başladı. Kara, konunun çok net olduğunun altını çizerek Türkiye’deki düşünce çevrelerinin konuya yaklaşımını şu sözlerle özetledi:
“Türkiye’de İslamcı çevreler dahil, bu iki düşünce arasında ilişki kurma kapasitesine sahip değiller. Sol ve Kemalist kesim zaten bunun birbirinden koparılmasını isteyen ve destekleyen bir gruptur. Bu normal değil ama anlaşılabilir bir şey. Türkiye’de sol ve Kemalist kesimin yerli bir düşünce üretememesinin sebebi budur. Çünkü kendi kaynakları ile gerçek bir alaka kurabilmiş değiller. Peki Türkiye’de İslamcı ve dini muhit niçin Türk düşüncesi ile İslam düşüncesi arasında ilişki kuramıyor? Onların problemi milliyetçilik üzerinden kaşınıyor. Çünkü Çağdaş Türk düşüncesi dediğimiz zaman, ’bunun İslam’la bir alakası yok, herhalde resmi düşüncenin bir parçası’ diyorlar. Dolayısıyla, gerekçesi farklı olmakla beraber iki düşünce arasında ilişki kurup kurmamak bakımından sol ve Kemalist düşünce ile Türkiye’deki muhafazakar ve İslamcı düşünce aynı değerlendirmeyi yapmış oluyor. Farklı gerekçeler üzerinden bunu yapıyorlar. Halbuki 1924 yılına kadar kesin olarak Çağdaş İslam düşüncesi ile Çağdaş Türk düşüncesi iç içedir. 1924’ten sonra Türkiye’de işler çok bulanıklaşıyor. Türk düşüncesi ile İslam düşüncesi arasındaki ilişki çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalıyor. Bu gerçeği görmemiz lazım.”
Konuşmasını tamamlayan Prof. Dr. Kara, seminer sonunda dinleyicilerin sorularını cevapladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Prof. Dr. İsmail Kara: “Çağdaş Türk Düşüncesi İslam’la İlişkilidir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. İsmail Kara: “Çağdaş Türk Düşüncesi İslam’la İlişkilidir haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:04
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   15:33
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı