Prof. Dr. İlber Ortaylı, madalya beratlarını kaybeden Bakanlığa karşı açtığı davayı kazandı

Dinçer GÖKÇE/HURRİYET.COM.TR/ÖZEL
04.09.2015 - 14:38 | Son Güncelleme:

Prof. Dr. İlber Ortaylı, çeşitli ülkelerden kendisine veren madalya beratlarını, tescil edilmesi için Dışişleri Bakanlığı'na teslim etti. Ancak madalya beratları kaybedildi. Prof. Dr. Ortaylı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’na karşı manevi tazminat davası açtı. İdare Mahkemesi, Ortaylı'yı haklı buldu. Mahkeme ‘İdarenin hizmet kusuru’ var diyerek Ortaylı’ya 5 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’nı karşı karşıya getiren dava Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde görüldü.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, madalya beratlarını kaybeden Bakanlığa karşı açtığı davayı kazandıPUŞKİN MADALYASI'NIN BERATI DA KAYIP
Prof. Ortaylı’ya çeşitli ülkelerden madalya verildi. Ortaylı’ya, akademik yayınları ve kişisel başarıları nedeni ile Avusturya Cumhuriyeti Federal Cumhurbaşkanı tarafından verilen “Avusturya Bilim Sanat Onur Nişanı” Rusya Federasyonu tarafından “Puşkin Madalyası”, İtalya Cumhurbaşkanı tarafından ise “Şövalye Nişan Madalyası” verildi.

Prof. Dr. Ortaylı, 2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanunu’nun gereği aldığı madalyaların tescili için Dışişleri Bakanlığı'na teslim etti. Ancak bir süre sonra durum ortaya çıktı: Madalya beratlarının kaybedildiği anlaşıldı. Kurumlar arası yapılan yazışmalar sonrası da sonuç alınamayınca Prof. Ortaylı yargı yoluna gitti.

İLBER ORTAYLI, MADALYALARININ KAYBEDİLDİĞİNİ BÖYLE ANLATMIŞTIMANEVİ TAZMİNAT İSTEDİ
Ortaylı’nın avukatı Fahrettin Erbahayetmez, Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde açılan davaya müvekkilinin yaşadığı üzüntü nedeni ile 10 bin TL’lik manevi tazminat talebinde bulundu.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, madalya beratlarını kaybeden Bakanlığa karşı açtığı davayı kazandı
Puşkin Madalyası 2008'de Prof. Dr. Ortaylı'ya verildi.


DIŞİŞLERİ: ASILLARINI BULMAYA ÇALIŞIYORUZ
Başbakanlık, mahkemeye sunduğu savunmada, “Bize beratların asılları gelmedi; sadece suretleri geldi. Dava reddedilsin” denildi. Dışişleri Bakanlığı ise mahkemeye verdiği savunmada “Bizim kusurumuz yok. İlgililer hakkında dava açılsın. Ayrıca beratların yeniden temin edilmesi için de çalışıyoruz” denildi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, madalya beratlarını kaybeden Bakanlığa karşı açtığı davayı kazandı

5 BİN TL TAZMİNAT ÖDENECEK
Mahkeme tarafların savunmalarını aldıktan sonra kararını verdi. Mahkeme kararında, “Anayasanın 125. Maddesine göre idare, kendi eylem ve işlemlerinde doğan zararları ödemekle yükümlüdür” denilerek anılan davada hizmet kusuru olduğu belirtildi. Mahkeme, Ortaylı’ya 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Kararda ayrıca dava masrafları da davalı idareler üzerine bırakıldı.

O PARA DERNEĞE BAĞIŞLANACAK
Ortaylı'nın avukatı Fahrettin Erbahayetmez, Hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, kazandıkları 5 bin TL'lik manevi tazminatı Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'ne bağışlayacaklarını söyledi.
Prof. Dr. İlber Ortaylı, madalya beratlarını kaybeden Bakanlığa karşı açtığı davayı kazandı


dgokce@hurriyet.com.tr

Etiketler: Dinçer Gökçe


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı