İSTANBUL HABERLERİ

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu "Akademisyenler bildirisi soruşturması" nda ifade verdi...

DHA
03.03.2017 - 18:15Son Güncelleme :
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu Akademisyenler bildirisi soruşturması nda ifade verdi...
DHA

Özden ATİK / İSTANBUL (DHA) - OLAĞANÜSTÜ Hal Kapsamında yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükümünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevinden ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı Akademisyenler Bildirisi'ne imza attığı gerekçesiyle dün savcılığa ifade verdi. Kaboğlu'nun ifadesinde, kararnameden sonra ifadeye çağrılmasını manidar bulduğunu belirttiği öğrenildi.

Adliye kaynaklarından edinilen bilgiye göre "PKK / KCK Terör Örgütü'nün propagandasını yapmak" suçundan ifade veren Kaboğlu, bildirinin kimler tarafından hazırlandığını bilmediğini belirterek "Barış talepli ve barış başlıklı bir bildirinin kim tarafından hazırlandığı benim için önemli değildi. Akademisyenler grubu tarafından gönderildiği için akademisyenlerce hazırlanmış bir bildiridir" dedi. 11 Ocak 2016'da kamuoyuna duyurulmadan önce bildiriden haberdar olmadığını söylediği belirtilen Kaboğlu, "Tüm yazılarımda şiddete karşı olduğumu söyledim. Bu örgütler şiddet uyguladıkları için terör örgütüdürler. Bütün terör örgütlerine karşı çıktım" dedi.

"SORUŞTURMANIN CANLANDIRILMASINI MANİDAR BULUYORUM"

İbrahim Kaboğlu'nun, bildirinin yayınlanmasının hemen ardından soruşturmanın kısa sürede başlatıldığını, ancak savcılık makamı tarafından suçlamaya ilişkin bugüne dek bilgi verilmediğini vurguladığı, devamında da "Bugüne kadar hakkımdaki suçlamayı dahi öğrenemedim. Soruşturmayla ilgili tebligat yapılmadı. 7 Şubat'ta 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ek listede adımın bulunmasından sonra ifadeye çağrılmamı, bu tarihe kadar bekletilmiş olan soruşturmanın tekrar canlandırılmasını manidar buluyorum. Anayasa'ya ve uluslararası sözleşmeye aykırı bir kararnamenin bu soruşturmaya etki ettiğinden endişe ediyoruz" dediği öğrenildi.

"TÜRKİYE'NİN BARIŞA İHTİYACI VAR"

Kaboğlu'nun, bildiriye imza atmaktan pişman olup olmadığına yönelik soruya da, "Türkiye'nin barışa ve barışın tesis edilmesine ihtiyacı var. Bu yönde ifade özgürlüğü sınırları içinde kalmak kaydıyla her türlü çabanın gösterilmesi gerektiği inancındayım. Ben bir öğretim görevlisiyim. Bu konuda sorumluluk taşıyorum. Barışa katkı vermek sorumluluğundayım. Barış talebi ve yaşam hakkını düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde savunmak Anayasa'nın mutlak bir biçimde güvence altına aldığı hakların başında yer almaktadır" diye cevap verdiği belirtildi. Kaboğlu'nun avukatları müvekkilleri hakkında takipsizlik kararı verilmesini talep etti. Kaboğlu ifadesinin ardından adliyeden ayrıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu "Akademisyenler bildirisi soruşturması" nda ifade verdi... hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mart 2017 tarihinde saat 18 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu "Akademisyenler bildirisi soruşturması" nda ifade verdi... haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

15 Temmuz 2019, Pazartesi
 • İmsak
  03:43
 • Güneş
  05:37
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:43
 • Yatsı
  22:28
Sayfa Başı