İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Prof. Dr. Hacısalihoğlu: 'Kontrollü Darbe' nitelemesi FETÖ elebaşının icadıdır

DHA
06.06.2017 - 09:10Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA)-  İSTANBUL Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) akıl oyunlarıyla darbe girişimini bulandırmaya çalıştığını ama millet olarak FETÖ ile mücadelenin öznesi olmaya devam edeceklerini söyledi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, FETÖ ile mücadelede gelinin nokta ve süren davalar ile iligili önemli bilgiler verdi. 15 Temmuz konusunda Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MiT) ihbarda bulunan binbaşı darbe dedi mi demedi mi? sorusunun art niyetli bir sorgulama olduğunu ve bu noktada ne yapılmak istediğini çok iyi kavramak gerektiğini belirten Hacısalihoğlu, "Meseleyi anlamaya çalışanların iyi niyetli sorgulamalarını bir yana bırakacak olursak, 15 Temmuz’da yaşananların içeriğini, anlamını farklılaştırma gayretini gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu noktadaki tartışma köpürtülerek, FETÖ duruşmalarında örgüt mensuplarının izledikleri anlayışa su taşındığını da görmek gerekir" diye konuştu.

"MİLLET OLARAK FETÖ İLE MÜCADELENİN TEMEL ÖZNESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Tüm bu şer arayışlara karşın, FETÖ davalarından beklenenleri yerine getirmek, asla soğumaya girmemek ve kamuoyu duyarlılığını diri tutmanın esas olması gerektiğinin altını çizen Hacısalihoğlu, "Duruşmalarda sanıkların inkarlarına dayalı, başkalarını suçlayan ve giderek zihnimizle alay edercesine takınılan tutum ve davranışları öne çıkarmadan FETÖ sanıklarının açık kanıtlarının ortaya konulması ve kamuoyuyla buluşturulması gerekir. Sanıkların duruşma sürecini FETÖ elebaşının verdiği talimatlar doğrultusunda yürütmelerine asla izin verilmemelidir. Bu noktada hiçbir keyfiliğin, yılgınlığın, soğumanın mazereti olamaz, kabul edilmesi de mümkün olamaz. Bu mücadele, FETÖ ihanet şebekesinin tüm kılcalları kazınıncaya kadar sürecek ve biz de millet olarak mücadelenin temel öznesi olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"15 TEMMUZ'DA YAŞANANLARIN ANLAMINI FARKLILIŞTIRMAK İSTİYORLAR"

Ortada açık bir darbe girişimi olduğunu üstelik klasik bir darbe tipinden daha fazlasının yaşandığını aktaran Hacısalihoğlu, "Kaos planına dayalı, iç savaşa zemin hazırlayacak nitelikte, parçalanmaya sürüklenecek bir atmosferde cereyan etmesi istenilen bir işgal girişimi var. Bunun kanıtları tüm çıplaklığıyla ortada. Tüm bunların gerçekliği ortadayken, şimdilerde meseleyi bulandırmaya dayalı bir tartışma gündemde. 15 Temmuz konusunda MiT’e ihbarda bulunan binbaşı darbe dedi mi demedi mi? Bu noktada ne yapılmak istediğini çok iyi kavramamız şart. Meseleyi anlamaya çalışanların iyi niyetli sorgulamalarını bir yana bırakacak olursak, 15 Temmuz’da yaşananların içeriğini, anlamını farklılaştırma gayretini gözden kaçırmamak gerekiyor" şeklinde konuştu.

"'ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI' PROJESİ YAYGINLAŞTIRILMAK İSTENİYOR"

Tartışmanın köpürtülerek, FETÖ duruşmalarında örgüt mensuplarının izledikleri anlayışa su taşındığını görmek gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Hacısalihoğlu, "Yapılmak istenen; 15 Temmuz’da bir senaryonun gereğince darbe tiyatrosunun sahnelendiğine dair kara ve kirli propagandayı yerleştirebilmek. FETÖ elebaşı talimatıyla yayılmaya çalışılan bu kara ve kirli propagandayla; darbenin FETÖ odaklanmasını dağıtabilmek,  darbe girişimin de herkesin rolünün olduğu fikrini yayabilmek hedefleniyor. Nitekim FETÖ mensupları duruşmalar da Genelkurmay Başkanı ve ikinci başkanın bilgisi dahilinde adım attıklarına ilişkin ifadeler veriyor, önlerine konulan açık bir delilleri bile inkara kalkıyorlar. Bu çabaların nihai hedefi; süre kazanarak, 2019’da kendileri için nefes işlevi görebilecek bir siyasi kulvarın yapılanması. Bunun için; iç ve dış destekleri sağlayarak, 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısız olmasını ve kendileri için yeni bir başlangıç yapabilmeyi arzuluyorlar. Bu noktada toplumsal taban oluşumu son derece önemli. Bunun için de bir yandan darbe girişimi konusunda zihinleri bulandırmak bir yandan da özellikle kripto FETÖ’cüler eliyle maksatlı olarak mağduriyetler üreterek, 'Erdoğan düşmanlığı' projesini yaygınlaştırma isteniyor" ifadelerini kullandı.  

"'KONTROLLÜ DARBE' NİTELEMESİ FETÖ ELEBAŞININ İCADIDIR"

'Kontrollü darbe' nitelemesinin de bu anlayışın ürünü olduğunu belirten Prof. Dr. Hacısalihoğlu sözlerini şöyle tamamladı:

" Bu anlayışa hizmet etmektedir. FETÖ elebaşının icadıdır. Dolayısıyla bir stratejinin gereğidir. Bu nitelemeyi kullananlarda bu stratejinin gönüllü paydaşlarıdır. Örgüt tutuklu elemanlarına sürekli yeni motivasyonlar üreterek zihinlerine yerleştirmeye çalışıyor. Bir yandan da örgütün henüz deşifre olmamış elemanlarını da seferber ediyor. 

FETÖ kripto unsurları ve gri kadrolar eliyle hem mücadeleyi mümkün olduğunca soğutmak, hem de kendi konumlarını gizleyebilmek için makamlarını ve yetkileri kullanarak, yeni mağduriyetler üretmek böylece davalara, operasyonlara ve giderek devlete karşı güveni zedelemek amaçlanıyor."

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prof. Dr. Hacısalihoğlu: 'Kontrollü Darbe' nitelemesi FETÖ elebaşının icadıdır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL YOL DURUMU
İstanbul3 DERECE
Yol durumu »
İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
20 Kasım 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:24
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı