İSTANBUL HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Prof. Dr. Hacısalihoğlu: FETÖ mücadelesinde gri kadroların mercek altına alınması gerekiyor

DHA
01 Haziran 2017 - 15:01Son Güncelleme : 01 Haziran 2017 - 15:01
DHA

İSTANBUL, (DHA) - FETULLAHÇI Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili mücadelede gelinen son noktayı değerlendiren İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, "FETÖ mücadelesinde gelinen noktanın önemini hiç kimse inkâr edemez. Bu konuda canla başla bu mücadeleyi sürdüren, tavizsiz ama son derece titiz olarak, kılı kırk yararak görevini yapan çok sayıda vatan evladı var. Onların varlığı bu mücadelede son derece önemli" dedi.

FETÖ'nün gri kadrolarına dikkat çeken Prof. Dr. Hacısalihoğlu şunları söyledi:

"FETÖ için gelinen noktada takınılan tutum, umut beslenen durum; devletin bu mücadelede yanlışlar yapması, mağduriyetler üretmesi, kayırmalar, kollamalar yapıldığına dair propagandanın yaygınlaştırılması, gerçek örgüt üyelerinin bugüne değin deşifre olmamış kadrolarının tüm bu beklentiler için kullanılmasıdır. Bu noktada FETÖ’nün bel bağladığı bir başka husus; doğrudan örgüt üyeliği olmayan ama edindiği makamlarda geçmişte FETÖ desteği görmüş veya FETÖ unsurlarıyla iç içe çalışarak, birçok konuda ortak çalışmaların içinde bulunmuş bazı kamu çalışanlarının mücadeleyi soğutma ve sulandırma içine girmeleridir. İçten içe işleyen bu durum, 15 Temmuz’un sıcak etkisi azaldıkça vücut bulmaya başlamıştır.

FETÖ mücadelesinde harareti düşürmek için rol üstlenen unsurlar, zihinlerinde yeterince inanmadıkları ve geçmişte omuz omuza birlikte çalıştıkları eski arkadaşlarının daha fazla mağdur olmaması için çabalıyorlar. Bu noktada bu kadroların da mercek altına alınması bir zorunluluktur. Aslında bu kadrolar, örgütün gri kadrolarıdır. Özellikle bu gri kadrolar eliyle sözde FETÖ mücadelesi görüntüsü altında mücadeleyi sulandırmak, soğutmak bu yolla mümkünse zayıflatarak, örgüte yeniden oksijen verebilmek FETÖ’nün en önemli beklentisidir. Bu kadroların belirgin FETÖ bağlantılarının olmaması, örgüt için bir avantaj olarak görülüyor ve geçmişteki ortaklıklar hatırlanarak güçlü bir beklenti içine giriliyor. Bu kadrolar eliyle; FETÖ mücadelesinde canla başla uğraş verenlerin dirençlerinin kırılması, zihinlerinin bulandırılması, bilinçli olarak üretilen mağduriyetler eliyle mücadele ruhunun saptırılması ve zayıflatılması isteniyor. Bu konuda maalesef birçok örneğe rastlanıyor. Özellikle mülki idare amirleri konusunda yeniden çok titiz bir tarama yapılmak zorunda. Bu mücadelede canını dişine takarak çalışan mülki idare amirleri yanında aynı çabayı göstermeyenlerin de olduğu gerçeğini görmek gerekir. Bu durumun nedenleri irdelenmeli ve buna göre gereği yapılmalıdır. Varsa bu kadroların FETÖ mücadelesi verenlerin direncini kırmalarına asla müsaade edilmemeli, seyirci kalınmamalıdır."

"AK İLE KARA ARTIK NETLEŞMELİDİR"

FETÖ mücadelesinde en ufak bir sapmanın, onarımı güç tahribatlara zemin hazırlayacağını unutmamak gerektiğini belirten Prof. Dr. Hacısalihoğlu,  "Bu örgütün bugüne değin verilen mücadeleyle daha çok ülke içindeki ağı çökertilmiştir. Ancak küresel efendilerine, baronlarına dayalı dış bağlantıları ve bu bağlantıların Türkiye ve Erdoğan düşmanlığı için seferber edilmesinin çabası sürmektedir. Bu noktada mülki idare amirlerine yönelik olarak; nerede gerekli hassasiyetleri yerine getirmeyen, FETÖ mücadelesindeki başarıyı, direnci gölgeleyen bir vali, vali yardımcısı veya kaymakam varsa oraya odaklanmak bir zorunluluktur. Bu mücadelede ak ile kara artık netleşmelidir. Özellikle gri pozisyonunda kalarak FETÖ mücadelesini soğutmaya kakışanların maskeleri düşürülmelidir" diyerek sözlerini noktaladı.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prof. Dr. Hacısalihoğlu: FETÖ mücadelesinde gri kadroların mercek altına alınması gerekiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:26
  • Guneş
   06:16
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   19:57
  • Yatsı
   21:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı