İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Prof. Dr. Güzel: Öğrencilerin önce ne istediğini bilmesi gerekiyor

DHA
20.07.2017 - 09:19Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL,(DHA)- ÖĞRENCİLERİN merakla beklediği üniversite tercihleri başladı. Doğru tercih ile ilgili öğrencilere tavsiyelerde bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel, öğrencinin ne istediğini çok iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin internet sitesinden geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Buna göre, üniversite tercihleri başladı. Öğrenciler 26 Temmuz 2017 tarihlerine kadar tercih yapabilecek. İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel tercih yapacak öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Öğrencinin ne istediğini çok iyi bilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Güzel, "Öğrencilerin, üniversiteleri çok iyi analiz etmesi lazım. Tercih yaparken, aday öğrenciler söylemlerle birbirlerini etkiliyorlar. Bu bağlamda öğrencinin girdiği zaman tercih yaptığı üniversite ile aldığı donamımla mezun olduğu durum çok farklı oluyor. Dolayısıyla tercih döneminde birbiriyle etkileşimi en aza indirerek, ne istediklerini bilerek, üniversiteleri çok iyi analiz ederek tercih yapmalarında fayda var" dedi.

Ne olursa olsun her mesleğin, disiplinin kendine özgü koşulları olduğunu belirten Prof. Dr. Erhan Güzel, her meslekte en iyilerin muhakkak hayatlarınıçok iyikazanabilecekleri fırsatları olduğunu söyledi. Sırf puanım tutuyor, ailem istiyor diye ya da rehber hocam bana böyle söyledi diye yola çıktığında öğrencinin eğitime başladıktan sonra bazı pişmanlıkları yaşabileceği uyarısında bulundu.

"DOĞRU TERCİH, BİZDE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ OLARAK VAR"

Tercih döneminde kültür elçisi olarak çalışan öğrencileri ile üniversitenin akademik ve idari kadrosunun da bir bütün olarak tercih dönemine hazırlandıklarını dile getiren Prof. Dr. Güzel, "Doğru Tercih bizde sosyal sorumluluk projesi olarak var. Buraya gelen aday öğrencilere muhakkak Kültür Üniversitesi'ni seçsin diye bilgi vermiyoruz, seçmesi tercihimizdir tabii. Puanına, talebine göre neyi seçmesi gerektiği konusunda rasyonel bilgiler vermeye çalışıyoruz. Onun ötesinde üniversitemizin programlarında herhangi birini tercih etmesi durumunda hem öğrencimiz hem akademik ve idari personelimiz en detaylı bilgiyi veriyor. Öğrenciler üniversitemizi ziyaret etmeden önce muhakkak web sayfamızı ziyaret etmelerinde fayda var. Bunun yaptıktan sonra eğer soruları varsa bütün sorularına yanıt bulmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

"SADECE LİSANS DEĞİL ÖN LİSANS PROGRAMLARINA BAKMALARINDA DA FAYDA VAR"

Yeni akademik dönemde Sağlık Bilimleri Fakültesini açtıklarını da hatırlatan Prof. Dr. Güzel, şunları söyledi:"Fakültede Fizik Tedavi Rehabilitasyon bölümü ileDiyetetik ve Beslenme bölümümüz var. Öğrenciler, her zaman lisans programlarına odaklanmasınlar, ön lisans programlarına da odaklanmalarında fayda var. Çünkü ön lisansta başarılı olan öğrencilerimizin lisansa devam etme olanakları var. Bunun yanı sıra 2 yılda belirli bir mesleği edinme olanakları var. Bunu da göz ardı etmemeleri gerekiyor. Biz özellikle ön lisansta sektör ve sanayi ile yakın işbirliği içinde olmayı arzu ediyoruz. Ders programlarımızı buna göre ayarlıyor, protokolleri bu bağlamda yapıyoruz. Onun dışında Türkiye'de ilk kez yenibiris.com ile birlikte geçen hafta protokol imzaladık. İşe hazırım protokolünü başlatıyoruz. 2,3 ve 4'üncü sınıftaki öğrencilerimiz bu programa kayıt olacaklar.Otomatik olarak ücretsiz bir program, uzaktan eğitim. Mezun olduklarında İşe Hazırım Sertifikası da almış olacaklar. Bütün akademik ve idari personelimizle, kültür elçilerimizle yeni gelecek öğrencilerimizi karşılamaya, ağırlamaya ve iyi bir eğitim vermeye hazırız."

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Prof. Dr. Güzel: Öğrencilerin önce ne istediğini bilmesi gerekiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

06 Kasım 2018, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı