ERZURUM HABERLERİ

Prof. Dr. Gündoğdu, Güneş Vakfı’nda Kalp Hastalıkları Ve Tedavilerini Anlattı

IHA
19 Ekim 2015 - 10:09Son Güncelleme : 19 Ekim 2015 - 10:10

PROF. DR. GÜNDOĞDU GÜNEŞ VAKFININ KONUĞU OLDU

IHA

Güneş Vakfı’nın geleneksel konferans etkinliklerinin bu haftaki konuğu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu oldu.
Günümüzde çok yoğun bir şekilde yaşanan kalp hastalıklarının toplumumuzun sağlığını ciddi derecede tehdit ettiğini söyleyen Prof. Dr. Gündoğdu, özellikle genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşamın kalp hastalıklarını arttırıcı etkenler olduğunu vurguladı. Fuat Gündoğdu, kalp hastalıkları ve kalp krizinin önlenebilir bir tedavi ile aşılacağını ifade ederek, kolesterolün kalp hastalıklarında olumsuz bir etki yarattığını, ilk aşamada hastaların kandaki kolesterol seviyesini indirmek için diyet ve hareketli yaşamı önerdiğini anlattı.
Sigara, alkol, yağlı yiyecekler, hamur işleri gibi gıda maddelerinin kandaki kolesterol seviyesini yükselttiğini ifade eden Gündoğdu, kalp krizinden korunmak için bol sıvı ve su tüketilmesini söyledi.
Kalp krizlerinin ve kalp hastalıklarının tedavisinde son zamanlarda büyük bir gelişme olduğunu söyleyen Fuat Gündoğdu, kalp krizinde ilk müdahalenin hastanın yaşamasında son derece önemli olduğunu söyledi. Yetkili ve ehil insanlar tarafından zamanında yapılan ilk müdahalelerin hayat kurtardığını anlatan Gündoğdu, bu konuda bilgisi olmayan kişilerin yapmış oldukları yanlış müdahalelerin ise hastaya ölümcül zarar verebileceğini ifade etti.
Genç yaşta kalp krizinden ölen hastaların öykülerinde mutlaka bir takım etkenlerin olabileceğini söyleyen Fuat Gündoğdu, özellikle spor ve ter atma amaçlı yapılan halı saha maçlarının kalp krizi konusunda olumsuz etkileri olabileceğini belirtti.
Son olarak kalp krizinden korunmak için yağsız ve yeşil ağırlıklı beslenmeye dikkat çeken Gündoğdu, bol sıvı tüketmenin ve hareketli yaşamın kalp krizini önlediğini açıkladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Prof. Dr. Gündoğdu, Güneş Vakfı’nda Kalp Hastalıkları Ve Tedavilerini Anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 10 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Gündoğdu, Güneş Vakfı’nda Kalp Hastalıkları Ve Tedavilerini Anlattı haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:40
  • Guneş
   05:28
  • Öğle
   12:28
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı