Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Prof. Dr. Gönen: Yuvalarda yıllardır dayak var

  BURSA (A.A)
  30.10.2005 - 09:45 | Son Güncelleme: 30.10.2005 - 09:45

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mübeccel Gönen, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Malatya Çocuk Yuvası'nda yaşanan olayın diğer yuvalarda da yaşandığını savunarak, “Yuvalarda yıllardır dayak var” dedi. Gönen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir anne ve bir çocuk gelişim uzmanı olarak Malatya Çocuk Yuvası'ndaki olayları yansıtan görüntüleri izlerken çok üzüldüğünü bildirdi.

  Türk toplumunda dayağın bir terbiye yöntemi olarak kullanıldığını, bu nedenle Türkiye'yi ayağa kaldıran Malatya Çocuk Yuvası'ndaki olayların, çocuğunu döven çoğu anne baba için “normal bir şey” olarak algılanabileceğini anlatan Gönen, sorunların temelinde eğitimsizliğin, yuvalardaki kalifiye eleman sıkıntısının yattığını söyledi.
  Gönen, çocukların sözleşmeli temizlik elemanlarına teslim edilmesinin son derece yanlış olduğunu belirterek, “Bu çocuklar bakıma, eğitime, her şeyden önemlisi sevgiye muhtaçlar. Oysa bu kadınlar çocuklara sadece bakım verebilirler, onu da dayak yoluyla yaptıkları görülüyor. Öğrencilerimiz stajlarını bu tür kurumlarda yaptıkları için yuvalarda yaşanan bir çok şeye tanık oluyoruz. Bu nedenle dayak olayının sadece Malatya'daki yuvaya özgü olmadığını biliyoruz. Yuvalarda yıllardır dayak var” diye konuştu.

  Gönen, SHÇEK bünyesindeki yuvalarda çocuk sayısının fazla olmasına rağmen, çalışan sayısının az olduğunu, normalde 5 çocukla ilgilenmesi gerekirken en az 20 çocuğa bakmak zorunda kalan personelden verimli olmasını beklemenin anlamsız olduğunu söyledi.

  "SORUNUN KÖKENİNDE KADRO MESELESİ VAR"

  Bu tür kurumlarda üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun çocuk gelişimi ve eğitimi, sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar ile liselerin çocuk gelişimi bölümünden mezun gençlerin çalıştırılması gerektiğine dikkati çeken Gönen, şöyle konuştu:

  “Sorunun kökeninde kadro meselesi var. Zira Maliye Bakanlığı yıllardır bu kurumlara kadro vermiyor. Kadro verilmediği için kurumlara yanlış insanlar alınıyor, yanlış uygulamalar da bundan kaynaklanıyor. Buralarda kendi tanıdıkları insanları sözleşmeli olarak çalıştıran Sosyal Hizmetler İl müdürleri neyi denetleyeceklerini bilmiyorlar. Çünkü meslekten yetişmiş insanlar değiller, siyasi olarak o makama oturmuşlar. Bir yönetici her şeyden önce çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda bilgi sahibi olmalı. Sorunun çözümü siyasi iradeye bağlı. Sistemin yeniden gözden geçirilmesi, yenilenmesi, kurum için daha fazla kadro çıkartılması, alanla ilgili meslek elemanlarının buralara yerleştirilmesi şarttır. İl müdüründen itibaren kalifiye yöneticilerin iş başında olması, çalışanların sık sık hizmetiçi eğitime tabi tutulması gerekir. Çalışanlara yönelik ödüllendirme sistemi de uygulanmalı. Zira yaptıkları çok zor bir iştir. Eğer bunlar yapılmazsa yuvalarda bu olaylar devam eder, kurum güvenilir olmaktan çıkar.”

  Prof. Dr. Gönen, Türkiye'de özellikle ekonomik krizlerden sonra yuvalara bırakılan çocuk sayısının arttığına işaret ederek, yuvalardaki çocuk sayısının fazla olmasının da sorunları artırdığına dikkati çekti.

  Maddi durumu yetersiz olan ailelere devlet tarafından yardım yapılması halinde yuvalara verilen çocuk sayısının önemli oranda azalacağını belirten Gönen, “Koruyucu aile uygulaması”nın yaygınlaştırılması ve koruyucu ailelere ayda 100 bin YTL yerine 500-600 bin YTL verilmesinin de hem bu uygulamaya katılan aile sayısının artması hem de yuva çocuklarının sıcak aile ortamında büyümesini sağlamak açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı