KIRKLARELİ HABERLERİ

Prof. Dr. Çobanoğlu: Türk mitolojisine gereken önem verilmiyor

DHA
01.05.2017 - 13:27Son Güncelleme : 01.05.2017 - 13:28
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde düzenlenen konferansta konuşan Ankara Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, "Türk kültüründe Türk mitolojisine önem verilmiyor" dedi.
Prof. Dr. Çobanoğlu Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi'nde, 'Türk Mitolojisinden Perspektifler' konulu bir konferans verdi. Fen Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Çobanoğlu, milletlerin, bir toplumun geleneğine, göreneğine, örfüne, adetine ve töresine yön veren, mutlak doğru olduğuna inanılan temel kutsal metinler olduğunu söyledi. Çobanoğlu, sözlüklerin ve dilin mitolojinin en önemli kaynaklarından biri olduğuna dikkati çekerek, kimliğini ortaya koymada ve onu saklamada mitolojinin son derece önem taşıdığını kaydetti.Türk kültüründe Türk mitolojisine gereken önemin verilmediği değerlendirmesini yapan Çobanoğlu, "Türkiye'de Türk mitolojisine en çok ilgi ve destek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk zamanında gösterilmiştir. Bu dönemden sonra Türk mitolojisinden gittikçe uzaklaşıldı. Türkiye'de yaratıcı yazarlık başta olmak üzere güzel sanatların birçoğunda mitolojiden yeterince faydalanılmıyor. Dünyada yaratıcı yazarlık ve güzel sanatların diğer dallarında mitoloji her zaman temel kaynak olmuştur" diye konuştu.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Prof. Dr. Çobanoğlu: Türk mitolojisine gereken önem verilmiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Çobanoğlu: Türk mitolojisine gereken önem verilmiyor haberi güncellenecektir.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:16
  • İkindi
   16:43
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı