KONYA HABERLERİ

Prof. Dr. Altınyazar: "Tekstil Ürünlerini Yıkamadan Giymeyin"

IHA
13.08.2015 - 09:56Son Güncelleme :

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLAR ANABİLİM DALI BAŞKANI PROF. DR. HİLMİ CEVDET ALTINYAZAR, TEKSTİL SEKTÖRÜNDE KULLANILAN KİMYASALLARIN İNSAN SAĞLIĞINA VERDİĞİ ZARARLAR HAKKINDA UYARILARDA BULUNDU.

IHA

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hilmi Cevdet Altınyazar, tekstil sektöründe kullanılan kimyasalların insan sağlığına verdiği zararlar hakkında uyarılarda bulundu.
Tekstil sektöründe ütüleme kalitesinin artması, kumaşın düzgün, daha parlak ve kaliteli durması için iplik ya da kumaşın üretim aşamasında kullanılan kimyasalların insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Altınyazar, “Tekstil sanayinde kullanılan azo anilin boyalar ve pamuklu kıyafetlerde kırışıklığı önlemeye yarayan üre formaldehit reçineler deri için tahriş edici veya allerjik olabiliyor. Bu durum özellikle deride ciddi alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Özellikle üretim yeri belli olmayan tekstil ürünlerinde kullanılan kimyasallar önerilen oranların üzerinde olabilmekte, bu durum ise kullanıcıda bir egzama çeşidi olan alerjik veya kontakt dermatite neden olmaktadır. İlk kullanım öncesi elbiselerin en az bir kez yıkanması zararlı kimyasalları önemli ölçüde azaltacak ve egzama oluşumu kısmen azalmış olacaktır. Ayrıca birçok insan tarafından denenmiş olan kıyafetlerin de bulaşıcı hastalık ve hijyen açısından kullanma öncesi yıkanmaları sağlıklı olacaktır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Prof. Dr. Altınyazar: "Tekstil Ürünlerini Yıkamadan Giymeyin" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2015 tarihinde saat 09 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Dr. Altınyazar: "Tekstil Ürünlerini Yıkamadan Giymeyin" haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:50
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:12
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı