Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Prof. Çelikel: Tasarı Anayasa'ya aykırı

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 12:49 | Son Güncelleme:

  YÖK üyesi ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, "Yükseköğretime girişte meslek lisesi mezunlarına uygulanan katsayı oranını değiştiren yasa tasarısının, Anayasa'ya, hukuk devleti anlayışına ve laik eğitim ilkelerine aykırı olduğunu" savundu.

  Çelikel, yaptığı yazılı açıklamada, yasa tasarısının meslek lisesiadı altında imam hatip lisesi mezunlarının kendi alanları dışında fakültelere girişlerini kolaylaştırmak amacını taşıdığını öne sürdü.

  Tasarının, eşit katsayı uygulamasının yanında, ortaöğretime girişle ilgili bütün yetkileri Milli Eğitim Bakanlığı'na devreden kuralları içerdiğine dikkati çeken Çelikel, ''Tasarı, Anayasa'ya, hukuk devleti anlayışına ve laik eğitim ilkelerine aykırıdır. Yasa tasarısının siyasi amaçla çıkarıldığını vurguluyor ve tasarının yasalaşmasına karşı olduğumuzu açıklıyoruz'' dedi.

  Çelikel, ara insan gücü yetiştirmek amacıyla kurulan meslek liselerinin kendi alanlarındaki yüksekokullara mezunlarının gitmesi için özendirici katsayı uygulamasının öngörüldüğünü belirterek, bu konudaki eksiklikler giderilmesi gerekirken, tasarıyla bu okullardan mezun olan öğrencilere genel lise mezunlarıyla eşit şartlarda yükseköğrenim yolunun açıldığını ifade etti.

  Bunun, hükümetin din eğitim ve öğretimi almış gençler yetiştirmek konusundaki kararlılığını gösterdiğini savunan Çelikel, ''İmam hatip liselerini üniversiteye girişte alternatif liseler konumuna getirmek, Öğretim Birliği Yasası'na ve Anayasa'nın laik eğitim ilkesine aykırı olduğu gibi, laik ve bilimsel eğitim öğretime gölge düşürecektir'' dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı