Ege Haberleri

EGE

  Prof. Çeker’e öfke giderek büyüyor

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.02.2011 - 20:05

  İzmir’de taciz ve tecavüz olaylarında dekolte giyinen kadınların da suçunun bulunduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker’e tepkiler sürüyor.

  Emekli Subay Eşleri Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadınlar Birliği İzmir Şubesi üyesi yaklaşık 50 kadın, Konak’ta toplandı. Üzerini kalemle çizdikleri Çeker’in fotoğrafını gösteren kadınlar adına konuşan Nevin Yenilmez, “Çeker’i kınıyoruz. Afganistan’da, Irak’ta dekolte yok ama tecavüz var. Bu karanlık zihniyet her zaman kadınlar için tehlikelidir. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi. Kadınlar Çeker’in fotoğraflarını yırttı, olaysız dağıldı.
  Erkek üyeler kınadı
  İzmir Barosu da Çeker’e tepki gösterdi, açıklamayı Özkan Yücel yaptı. Başkan Sema Pekdaş, Prof. Çeker’in açıklamalarının aslında erkeklere yönelik hakaret içerdiğini, bunun için erkek meslektaşlarının açıklama yapmasının daha uygun olduğunu dile getirdi.
  Yücel, kamuoyunda ‘Hadım’ olarak nitelendirilen tasarı üzerine tartışmalar sürerken Çeker’in de kabul edilemez durumu daha da açık olarak ortaya koyduğunu bildirdi, şunları söyledi:
  “Tasarı ve Çeker’in anlayışına göre ortada bir hastalık vardır ve bazı uyaranlar hastalığı azdırmaktadır. Kadınlar kapalı olsalar hastalıkta hiç azmayacaktır. Cinsel suçlar, failin hasta, mağdurun kışkırtıcı olması şartlarına göre irdelenecek suçlar değildir. Bu toplumsal sorunların tedavisi de, erkek egemen anlayışının ortadan kaldırılmasında, eşitsizliklerin giderilmesinde yatmaktadır.”
  Yücel, bedensel acı çektirecek cezalandırma yöntemini hiçbir zaman kabul etmediklerini, Çeker’le ilgili soruşturmadan sonuç çıkmasını beklediklerini dile getirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı