OSMANİYE HABERLERİ

Prof. Çambel, doğumunun 100'üncü yılında anıldı

DHA
06.04.2016 - 17:39Son Güncelleme :
DHA

2014 yılında vefat eden Arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel doğumunun 100'üncü yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde (OKÜ) düzenlenen sempozyumda anıldı. OKÜ Arkeoloji Bölümü tarafından hazırlanan sempozyuma Vali Kerem Al, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Belediye Başkanı Kadir Kara, OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, akademisyenler, davetliler ve öğrenciler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan OKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Tuğcu, Halet Çambel’in yaşam öyküsünü anlattı. Tuğcu, Halet Çambel’in hem ülke hem de bölge arkeolojisine çok önemli katkılarda bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Halet Çambel, ülkemizdeki ilk açıkhava müzesi, yerinde koruma mantığını geliştirmiştir. Mersin’den Hatay’a kadar olan bölgede kültür envanteri oluşturulmasını sağlamıştır. Ülkemizdeki arkeolojinin büyük ivme kazanmasını sağlayan kurtarma projelerinin başlangıcına öncülük etmiştir. Halet Çambel sadece toprağın altıyla değil toprağın üstüyle de ilgilenmiştir. Bölgemizdeki mevcut değerleri koruma altına almakla da ilgilenmiştir. Bu nedenle Halet Çambel bizlerin artık kültürel mirasıdır."
Rektör Büyükalaca ise Osmaniye’nin ülkenin zengin kültürel mirası içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek "İlimizin, insan elinden çıkmış bu zengin mirasa sahip olmasının yanı sıra bu zenginliğinin korunması ve tüm dünyaya tanıtılmasını sağlayan insanlara sahip olması da ayrıca önemli bir kazanımdır. Bu insanlardan biri de şüphesiz Prof. Dr. Halet Çambel Hocamızdır. Cumhuriyetimizin ilk kuşak arkeologlarından olan Halet Çambel tüm yaşamını insana ve insanlığa adamıştır" diye konuştu.
Milletvekili Tümer, konuşmasında Halet Çambel’in sadece bilimsel anlamda değil ülkenin aydınlanmasında da önemli katkıları olduğunu kaydetti. Tümer "İstanbul’da çok konforlu bir hayat sürebilecekken, bütün bu konforu bırakıp dağda, taşta, sıcakta ömrünü mesleğine adadı. Çok değerli bir bilim insanıydı" ifadesini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun 'Kültürel Miras ve Arkeoloji' başlıklı ilk oturumu başladı. Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığındaki oturumda Prof. Dr. İlhan Tekeli, Prof. Dr. Burcu Erciyas konuştu. Sempozyum bilimsel etkinliklerle 3 gür sürecek.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)
(6.4.2016 FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden Prof. Çambel, doğumunun 100'üncü yılında anıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2016 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Prof. Çambel, doğumunun 100'üncü yılında anıldı haberi güncellenecektir.

  OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   12:31
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:30
  • Yatsı
   18:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı