Dünya Haberleri

DÜNYA

  Prof. Bulun ‘nam’lı oldu

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  19 Ekim 2015 - 20:35Son Güncelleme : 19 Ekim 2015 - 20:42

  ABD’nin Chicago şehrindeki Nortwestern Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum Bölümü Anabilim Başkanı Prof. Dr. Serdar Bulun, ABD’nin ‘Ulusal Tıp Akademisi’ (NAM) üyeliğine layık görülen ilk Türk doktor oldu.

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1983 yılında bitirdikten sonra akademik eğitimini ABD’de tamamlayan Dr. Bulun, dünyada yaklaşık 200 milyon kadının mustarip olduğu endometriozis hastalığının tedavisi üzerine ilaç çalışmaları yapıyor. Dr. Bulun’un genler ve streroid biyoloji araştırmaları endometriozis ve miyom tedavisinde küresel bir etki yapmıştı.

  ABD’de yaklaşık 1700 üyesi olan ‘Ulusal Tıp Akademisi’ (National Academy of Medicine), ülkenin sağlık politikaları ve klinik tıp üzerinde söz sahibi bir kuruluş. Başkan Obama’nın uygulamaya soktuğu yeni sağlık sistemi ve hastanelerdeki kalitenin iyileştirilmesi uygulamaları bu kurumun tavsiyeleri üzerine başlatılmıştı.

  Dr. Bulun, “NAM’a katılmak, ulusal klinik bakım ve araştırma politikaları üzerine öneriler yapabilmek bana çok değerli bir fırsat sağlayacaktır“ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı