Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Prisma davası başladı

  Hürriyet Haber
  07.04.2004 - 12:11 | Son Güncelleme:

  ''Kişilik geliştirme seminerleri'' düzenleyen ''Prisma'' adlı yapılanmanın sorumluları oldukları öne sürülen Ceri Behar ve İsrael Berkowicz hakkında ''dolandırıcılık'' suçundan açılan davanın görülmesine başlandı. Şişli 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Behar ve Berkowicz katıldı.

  Kimlik tespitlerinin ardından ifadesi alınan Ceri Behar, merkezi yurtdışında bulunan şirketin Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde seminerler verdiğini söyledi.  Şirketin ortağı ve yöneticisi olmadığını savunan Behar, ''Ücret karşılığında yardımcı eğitmen olarak çalışmalara katılıyorum. Seminerde anlatılanların temeli felsefedir. İnsan ilişkilerini geliştirmek, bozulan kişilikleri tamir etmek, farklı bakış açıları sağlamak için bu semenir verilmektedir'' dedi.
    
  Seminerlere yüzlerce insanın katıldığını anlatan Behar, katılımcıların yüksek eğitimli olduğunu, seminerlerin bir kısmına katılan Elizabeth Soydinç dışında herhangi bir kimsenin itirazı olmadığını söyledi.  Soydinç'in, yatırdığı para ile ilgili icra takibi başlattığını kaydeden Behar, bu paranın da icra dairesine yatırıldığını belirtti.
    
  Hollanda, İngiltere ve İsrail'deki seminerlere katıldığını ve eğitim aldığını kaydeden Beher, 3 yıldır Türkiye'de yapılan seminerlerin 1960'lı yıllarda ABD'de başladığını ve halen yurtdışında devam ettiğini anlattı.  Beher, seminerleri vermek için herhangi bir makamdan izin alınmasına gerek olmadığını da sözlerine ekledi.
        
  SANIK BERKOWICZ: ŞİRKETİN ORTAĞIYIM
     
  Tercüman aracılığıyla ifadesi alınan sanık İsrael Berkowicz de, 2002 yılında kurulan ve merkezi Virgin Adaları'nda bulunan şirketin yurtdışı ortaklarından olduğunu belirterek, şirkette eğitmenlik de yaptığını söyledi.
    
  Seminer vermek için yasal bir engel bulunmadığını öne süren Berkowicz, ''70-80 seminer verdik. Yaklaşık 2 bin 200 kişi bu seminerlere katıldı. Sadece 5 kişi, seminerlerden hiçbir şey alamadıklarını belirttiler, paralarını iade ettik. Şikayet sadece Soydinç'ten geldi'' diye konuştu.  Duruşma, şikayetçi ve tanıkların dinlenmesi amacıyla ertelendi.
    
  Bu arada Ceri Behar'ın koruması, duruşma sonrası görüntü almaya çalışan basın mensuplarını engelleyerek, fotoğraf makinelerinin hasar görmesine neden oldu.
     
   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı