Dünya Haberleri

  Prens’ken aldı, oturamadı

  Fatma AKSU / İSTANBUL
  24.01.2015 - 01:26 | Son Güncelleme:

  SUUDİ Kralı Abdullah Bin Abdülaziz, ‘Veliaht Prens’ olduğu dönemde, 21 Aralık 1984’te, yeşil alan olarak satın aldığı Kandilli’deki Sevda Tepesi diye bilinen 57 bin 140 metrekarelik araziye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) 2012 yılında çıkan imar iznine karşın o gün bugündür tek bir çivi bile çakılamadı.

  30 yıl önce, ANAP döneminde, Turgut Özal’ın özel izniyle 27 milyon dolara satın aldığı Sevda Tepesi, 2960 sayılı Boğaziçi İmar Kanunu’na göre koruluk alanda kaldığı için emlak vergisinden muaf tutulmuştu. Kral Abdullah, arsa için 1991 yılında, doların 4 bin 100 lira olduğu günlerde, 13 milyon 800 bin TL vergi ödemiş, daha sonra Boğaziçi Kanunu’ndan yararlanmak için mahkemeye başvuran avukatlar, ödenen bu vergiyi geri almışlardı. Boğaz’a nazır dev bir konak inşa etmek isteyen Kral, Boğaziçi İmar Kanunu’na takılmıştı. Mevcut planlarda ‘Koruya Katılacak Alan’ olarak gözüken alanda yapılaşma yasağı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda yapılan plan değişikliğiyle, 2012’de İBB kararıyla imara açılmıştı. Yüzde 6 imar izni verilen alanda, Boğaz’ın siluetini bozmayacak tesisler yapılmasına izin verildi. Buna göre 3 katlı turizm konaklama ve restoran tesisi inşa izni verilen arazi için 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planların her ikisi de değiştirildi. İBB İmar Komisyonu’ndan oyçokluğuyla geçen düzenlemeyi, İBB Meclisi’nin CHP’li üyeleri, gece boyu Meclis’te oturarak protesto etmişti. Buna rağmen, Kral yine arazisine inşaat yapamadı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin itirazı sonucu, İstanbul 8’inci İdare Mahkemesi, 31 Ekim 2014 tarihli kararıyla bu ayrıcalıklı imar planı iptal etti.

  TÜRGEV’LE DE GÜNDEME GELDİ

  Kral, bir ara da gazete ilanıyla araziyi satışa çıkarmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Suudi Arabistan’a yaptığı gezi esnasında da konu gündeme gelmişti. Suudi Arabistan Kralı’nın sözleşmelerini takip ettiği ileri sürülen ‘Royal Protocol’, Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetici olduğu TÜRGEV’e 99 milyon 999 bin 990 dolar bağışta bulunmuştu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da doğruladığı bağış, ‘Sevda Tepesi’ne verilen imar değişikliğinden 2 ay önce, 26 Nisan 2012’de yapılmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı