Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Prens Charles'tan küresel ısınma uyarısı

  LONDRA (A.A)
  27 Ekim 2005 - 14:17Son Güncelleme : 27 Ekim 2005 - 14:17

  İngiltere Veliaht Prensi Charles, dünyanın iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunlarına bugün olduğundan daha fazla öncelik vermesi gerektiğini söyledi.

  Charles, BBC'ye verdiği demeçte, insanlığın karşılaştığı en büyük tehdidi oluşturan bir sorunla uğraşmanın, toplumun gelecek kuşaklara karşı sorumluluğunu olduğunu belirtti. Charles, “İklim değişikliği ve küresel ısınma sorununu bugün olduğundan çok daha fazla öncelikli bir biçimde ele almalıyız. Torunlarımızı düşündüğümüzde, bu beni çok kaygılandırıyor. Eğer ileride, hala onlarla birlikte yaşıyor olacaksam, bana 'Bu sorunla ilgili, yapabilecek durumdayken neden bir şeyler yapmadın' demelerini istemem” diye konuştu.

  Bürosu, Prens Charles'ın konuyu gelecek hafta Beyaz Saray'da ABD Başkanı George Bush ile yiyeceği akşam yemeğinde gündeme getirip getirmeyeceğini belirtmedi.
  Bush, geçmişte küresel ısınma olduğunu şüpheyle karşılamıştı ve ABD'de küresel ısınmaya yol açan sera etkisinin nedeni olan gaz emisyonunun azaltılmasını amaçlayan Kyoto Ptotokolü'nü, ekonomiye zarar vereceği gerekçesiyle imzalamayı reddetmişti.

  ABD, bütün dünyada sera etkisine neden olan gaz emisyonunun dörtte birini üretiyor ve gaz emisyonu yılda yüzde 1,5 oranında artıyor.

  Charles, kuş gribinin bütün dünyaya yayılmasının çok endişe verici bir gelişme olduğunu da belirterek, endüstriyel tarımın bütün kırsal kesimi sanayileştireceği korkusuyla küçük ölçekli çiftliklerin desteklenmesini istedi.
  Charles, salı günü eşi Cornwall Düşesi ile birlikte bir haftalık ABD gezisine çıkacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı