GeriFutbol Premier Lig'e Avrupa Birliği darbesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Premier Lig'e Avrupa Birliği darbesi

Premier Lig'e Avrupa Birliği darbesi

23 Haziran'da Avrupa Birliği'nde kalıp kalmamak için referanduma gidecek olan Birleşik Krallık'ta, birlikten çıkılması halinde futbolun radikal bir değişim yaşayacağı belirtiliyor.

İngiltere'nin önde gelen basın organı BBC'nin haberine göre Avrupa Birliği'nden çıkılması halinde 400'den fazla futbolcu Ada'da futbol oynama hakkını kaybedecek.

Ada'da 23 Haziran'da Avrupa Birliği için referandum yapılacak. Son dönemde Euro'yu terkederek kendi para birimine dönmeyi planladığı öne sürülen Britanya'da Avrupa Birliği'nden çıkılması yönünde karar verilmesi halinde ada futbolunun bu karardan oldukça fazla etkileneceği belirtiliyor.

Futbolcu menajeri Rachel Anderson'ın açıklamalarına yer verilen haberde futbolun tahmin edilenden daha fazla etkileneceği belirtildi. Anderson, "Avrupa Birliği'ni terketmek futbolda insanların düşündüğünden daha büyük etki yaratır. Burada çalışma iznine ihtiyaç duyan Premier Lig'in bir yarısından bahsediyoruz. Kısa vadede etki büyük olur ancak uzun vadede kulüpleri yerli futbolcu yetiştirmeye konsantre olmaya zorlayabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin en üst seviyedeki iki liginde ve İskoçya Premier Ligi'nde oynayan 332 futbolcunun Avrupa Birliği'nden çıkılmasıyla olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

KİMLER TEHLİKEDE?
Ada futbolunda, Avrupa Birliği pasaportuna sahip olan futbolcular Premier Lig ve diğer liglerde oynamakta özgür oluyorlar. Bu pasaporta sahip olmayan futbolcular ise milli takımlarda oynama gibi farklı kriterlere sahip oldukları takdirde oynama izni alıyorlar.

İngiltere'den Premier Lig ve Championship ligleriyle, İskoçya'dan Premiership liginde mücadele eden takımların kadroları göz önüne alındığında 332 futbolcunun oynama iznini kaybedeceği belirlendi.

100'den fazla Premier Lig futbolcusunu etkileyecek bu gelişmeyle birlikte ligde mücadele eden Aston Villa, Newcastle United, Watford gibi takımlar kadrolarından 11'er futbolcuyu kaybederken, Championship'te mücadele eden Charlton Athletic de 13 futbolcusunu kaybedecek.

İngiltere'de futbol oynama hakkını kaybedecek futbolcular arasında lider Leicester City'den N'Golo Kante ve West Ham United'dan Dimitri Payet gibi isimler de yer alıyor.

Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı verildiği takdirde hükümet ve Futbol Federasyonu'nun alacağı kararlar merak konusu oldu. (sporalemi)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle