GeriFutbol Premier Lig para basıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Premier Lig para basıyor

Deloitte'un futbolda 2013 yılı mali durumuyla ilgili raporuna göre, İngiltere Premier Ligi, toplam 2 milyar avroluk ödemeye rağmen 2,9 milyar avro yıllık gelirle Avrupa'nın 5 önemli futbol ligi arasında zirvede yer aldı.

Ekonomi danışmanlık şirketi Deloitte, "Annual Review of Football Finance 2013" isimli raporunda, İspanya 1. Ligi (La Liga), İngiltere Premier Ligi, Almanya 1. Ligi (Bundesliga), İtalya 1. Ligi (Serie A) ve Fransa 1. Ligi'nin (Ligue 1), 2011-2012 dönemindeki mali durumu değerlendirdi. İngiltere Premier Ligi'nin geliri, oyunculara ödenen yüksek ücretlere rağmen 2010-2011 mali yılına göre yüzde 4 artışla 2,9 milyar avroya yükselerek, sıralamanın en üst basamağına yerleşti.

Maç bileti ve ürün satışı, reklam, maç günü yapılan satışlar, yayın hakları gibi kalemlerden oyuncu ve transfer ücretleri, vergilerin düşülmesiyle elde edilen gelir sıralamasında İngiltere'yi, 1,9 milyar avroyla Bundesliga, 1,8 milyar avroyla İspanya, 1,6 milyar avroyla İtalya ve 1,1 milyar avroyla Fransa takip etti.

İngiltere'nin 2011-2012 döneminde ödediği ücretler toplamı olan 2 milyar avro, gelirinin yüzde 70'ini oluşturdu. İngiltere Premier Ligi, 2 milyar avroluk yıllık ödemeyle en yakın rakibi olan Serie A'ya 800 milyon avro fark atarken, Seria A da "ücretlerin gelir içindeki payı" sıralamasına göre yüzde 75 ile en tepede yer aldı.

Beş ligin toplam 9,3 milyar avroluk geliri ile değeri 19,4 milyar avro olan "Avrupa futbol pazarı"nın neredeyse yarısını oluşturduğunun dikkati çektiği raporda, Bundesliga, yüzde 7'lik artışla geçen mali döneme göre 185 milyon avroluk ilerleme katetti. Bundesliga bu artışla yılın en fazla kar eden, Ligue 1 ise yüzde 9 ile oransal olarak en fazla ilerleme kaydeden lig oldu.

Alman ligi ayrıca yüzde 5'lik bir yükselişle yılllık ortalama seyirci sayısını 44 bin 293'e çıkardı ve bu kategoride de rakiplerini geride bıraktı. Serie A, seyirci sayısındaki yüzde 7'lik gerilemeyle bu kategoride negatif anlamda başı çekti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle