Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Pratik çekimin iki yıldızı

  Ersan Atakan eatakan@hurriyet.com.tr
  24 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 23 Şubat 2006 - 01:45

  Bu sayımızdaki konuklarımız ultra kompakt ve kompakt kategorisinden: Sony Cyber-shot T9 ve HP Photosmart R818. Her ikisi de şık tasarımları yanında, üstün teknolojileriyle özellikle pratik çekimler için seçenek arayan fotoğraf tutkunlarına, kendilerine özgü artılarıyla cazip seçenekler oluşturuyorlar.

  HER yerde anı yakala, tek tuşla slayt şov zevkini yaşa

  Devrimsel nitelikli çok ince T7’nin ardından geliştirilen Sony Cyber-shot T9 da teknolojisi, ince ve küçük yapısıyla istediğiniz zaman, istediğiniz yerde anı yakalamanız için hazır bekliyor.

  Makinenin kullanıcıları cezbedecek bir özelliği de, sahibine tek tuşla slayt şov imkanı tanıması. Böylece ister makine üzerinde, ister TV bağlantısıyla sevdiklerinize değişik kombinasyonlarla eğlendirici bir şov hazırlayabilirsiniz. Müzik aktarım imkanıyla da, dilerseniz şovunuza kişisel bir yön katabilirsiniz.

  T9’un mükemmel bir kontrastla net görüntü sağlayan Carl Zeiss objektifi, 6 megapiksel çözünürlükle görüntü kalitesi olarak üst seviye sonuçlara imza atıyor. Bu kaliteli lens, modelin 1 santimden daha ince yapısında, 3x optik yakınlaştırma imkanı da sağlıyor. Makinenin ince yapısında objektif kapağı biraz pot yapıyor gibi dursa da, açılış ve fonksiyonelliği iyi ayarlanmış.

  Bulanıklık önleyici çift teknolojiye sahip T9 bu özelliğiyle de sınıfında bir adım öne çıkıyor. Makine üzerinde tek tuşla kullanılabilen sarsıntı önleyici "antishake" özelliği son derece pratik. Optik olarak görüntü sabitlemesi ve yüksek duyarlılık özellikleriyle el titremesi ve ışık yetersizliği gibi durumlarda görüntü netliği açısından avantaj sağlanıyor.

  6,4 santim büyüklüğündeki likit kristal ekranı, ClearPhoto Plus teknolojisiyle yüksek kalitede görüntü sunuyor. Modelin 2 ayrı makro seçeneğiyle yakın çekimlerde de kaliteli sonuçlar alıyorsunuz.

  Panoramik çekim zevki, yüksek yakınlaştırma lüksü

  HP Photosmart R818 ile panoramik çekim zevkini tatmak son derece pratik ve eğlenceli. Daha önceki modellerinde de deneme imkanı bulduğum bu önemli özelliği, R818 ile 5.1 megapiksel çözünürlük ve güçlü Pentax 5 optik yakınlaştırmalı lensle gerçekleştirmek şüphesiz daha heyecan verici oldu. "Panoramik çekim" kompakt bir modelde bir çok kullanıcıyı çekecek önemli bir özellik.

  HP teknolojisi sayesinde dilediğiniz manzarayı yan yana kareler halinde çekiyorsunuz. Makine üzerindeki program bir sonraki kareyi bir öncekine rahatlıkla birleştirmeniz için size sanal olarak sınırlar çiziyor. Siz de bu sınırları bir sonraki karenin başlangıcı olarak 5,1 santimlik likit kristal ekran üzerinde kolayca üst üste getirerek çekiminize devam ediyorsunuz. Son aşamada yine makine menüsünde seçeceğiniz birleştirme fonksiyonuyla çektiğiniz kareler son derece kolay ve hızlı bir şekilde, yeni bir panoramik bir kare olarak bir araya getiriliyor. Sonuç gerçekten heyecan verici ve son derece eğlenceli.

  Model, şık tasarımı yanında pratik yerleştirilmiş değişik fonksiyon tuşlarıyla kullanıcılara rahatlık sağlıyor. Flaş seçenekleri, makro çekim, zaman ayarlı çekim makinenin arka yüzündeki kontrollere kolaylıkla ulaşılacak şekilde yerleştirilmiş. Ancak bence silme fonksiyonu da menü yerine, makine üzerinde hızlı ulaşılacak şekilde yer almalıydı.

  15 adet çekim modu ve elle ayar yapma olanağı, HP Uyarlanabilir Işık teknolojisiyle karanlıkta kalan görüntü ve nesnelerin fotoğrafta aydınlık çıkacak şekilde ışık ayarının yapılması, HP Image Advice teknolojisiyle çekilen fotoğrafların değerlendirilmesi ve kullanıcılara bir dahaki sefere daha iyi fotoğraflar çekebilmeleri için gerekli ipuçlarının verilmesi, Photosmart R818’i farklı kılan özellikler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı