YOZGAT HABERLERİ

Pozitif kişiliğin eğitime katkısı anlatıldı

DHA
13.09.2017 - 12:23Son Güncelleme : 13.09.2017 - 12:23
DHA

YOZGAT, (DAHA)- YOZGAT'ta Sosyolog Eğitim Danışmanı ve Yaşam Koçu İsmail Karasu, il genelindeki okullarda görev yapan öğretmenlere yönelik 'pozitif kişiliğin eğitime katkısı, moral, motivasyon, iletişim ve empati' konulu eğitim seminerlerine başladı. Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen seminerin ilk gününde Akdağmadeni ve Sorgun ilçesinde görev yapan bin 63 öğretmene seminer verildi. 
Açılış programına katılan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, her yıl eğitim öğretim yılı başlamadan önce il genelinde görev yapan tüm öğretmenlere bu tür eğitim ve seminerlerin verileceğini söyledi. Ülkesini, milletini, değerlerini bilen, dinini, kültürünü, tarihini seven nesiller yetiştirmek durumunda olduklarını belirten Vali Yurtnaç, “Bunu yapacak olanlar ise başta siz değerli öğretmenlerimizsiniz. Tüm eğitim camiamız bunu gerçekleştirmek durumundadır. Eğitimin kalitesini artırmak, nitelikli insan yetiştirmek için gayret göstermelisiniz. Bu maksatla strateji belgesi oluşturduk. Birinci sayfasından sonuncu sayfasına kadar Yozgat'ta milli eğitim çalışanlarının oluşturduğu bir kitapçık bu. Bu kitapçığı il ve ilçelerimizde ki tüm okullarımıza dağıtacağız. Şekil ve şablon peşinde olmayacağız. Bu maksatla çocuklarımızın kültürel hayatının zenginleşmesi ile alakalı bu eğitim çalışmasını yaptık" dedi. 
Vali Yurtnaç, yapılan strateji çalışmasında 4 önceliğin bulunduğunu, eğitimde kalitenin artırılmasının birinci strateji olduğunu kaydetti. Vali Yurtnaç, "Kimlik ve kişilik oluşturmak ikinci hedefimiz. Çocuklarımızı hem iyi okulları kazanması için hazırlayacağız hem de kimlik ve kişiliğini olgunlaştıracak çalışmalar yapacağız. Bunun için hiçbir sıkıntımız yok. Öğretmenlerimize öğrenci koçluğu yaptıracağız. Belli bir öğrenci sayısına bir öğretmen koçluk yapacak. Okul dağıldıktan sonra eve gitmeyecekler ve 15-20 dakika öğrenci koçu öğrencilerle sohbet edecek, onları dinleyecek, dersin dışında çocuklarla ilgilenecekler. Sanattan, spordan, ülkeden, aileden, çevreden aklınıza ne gelirse onlardan konuşacaksınız. Bu maksatla çocuklarımıza gerekli desteği vereceğiz ve heyecanımızı kaybetmeyeceğiz" diye konuştu. 
Yozgat Valisi Yurtnaç, geçtiğimiz yıl değerler eğitimine 2 bin öğrencinin katıldığını, aralarından kura ile belirlenen öğrencilerin Balkan ülkelerine götürülüp, gezdirildiğini kaydetti. Vali Yurtnaç, "Bu projemiz bu yılda devam edecek. Gençlerimizin toplumla bütünleşmesini sağlayacağız. Çocuklarımızın okul ve sınav başarılarını artıracağız. Oluşturduğumuz bu strateji belgesi raflarda tozlanacak bir hal almayacak. Kaç tane okulumuz varsa hepsine bunu vereceğiz. Öğretmenler olarak bunu okuyup oturup analizler yapacaksınız. Okul idarecilerimiz öğretmenlerimiz öğrencilerle içli dışlı hale gelecek. Bu içeriği uygulanabilir bir hale getireceğiz ve nihayetinde çocuklarımıza iyi bir yol çizeceğizö ifadelerini kullandı.
BİR FİKİR İNSANINI TANITACAĞIZ
Geçtiğimiz yıl Necçip Fazıl Kısakürek'in Çile ve Çöle İnin Nur kitaplarını okullarda okuttuklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Bu sene de bu uygulamaya yine devam edeceğiz. Her yıl farklı bir fikir adamını çocuklarımıza tanıtacağız. Okul servislerinde bu sene üstadın şiirlerini dinleteceğiz. Binalarımız güzel, yollarımız güzel, hastanelerimiz güzel ama güzel insanları da ortaya koymamız lazım. Bunu da duygusal zekayı ortaya koyarak başaracağız. Duygusal zekayı da sanata, spora öncelik vererek yapacağız. Kitabın tozunu seven, kokusunu seven gençler yetiştireceğiz. Tüm öğretmenlerimiz derse girerken çantasından bir tane kitabı çıkarıp öğrenciler görecek şekilde masasına koymalı. Öğrencileri meraklandırıp okumaya heveslendirmeli. Bu tür küçük dokunuşlar yapmalısınız. Eğer herkes gayret ederse ortaya başarılı işler çıkacaktır. Taşları yavaş yavaş üst üste koyacağızö şeklinde konuştu. 
UYUŞTURUCU VE ALKOL
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, uyuşturucu ve alkol konularına da çok dikkat edeceklerinin altını çizerek, uyuşturucu ile mücadele konusunda emniyet birimlerine gerekli talimatları verdiklerini, öğretmenlerin de bu konuda hassas olmalarını istedi. Vali Yurdtnaç, "Öncelikle öğretmen sınıfını, öğrencisini çok iyi tanıyacak. Öğrencisinin bir sıkıntısı varsa onu bir kenara çekip konuşacak. Sınıftaki problemli öğrencileri tespit edeceksiniz. Okul müdürleri de öğretmenleri iyi tanıyacak. Milli eğitim müdürü de okul müdürlerini iyi tanıyacak. Özellikle lise düzeyindeki okulların giriş çıkış saatlerinde devriyeler gezdireceğiz. Nöbetçi öğretmenler odada oturmak yerine okul bahçesinde, okul etrafında dolaşacak ve öğrencilerle iç içe olacak. İnternet kafeleri de okul saati içerisinde öğrenci almalarını yasaklayacağız. Okul saati içinde hiçbir öğrenci hiçbir internet kafeye giremeyecek. Biz tedbirlerimizi alacağız ama sizin bunu takip etmeniz bu tedbirleri başarıya ulaştıracaktır" dedi. 
Vali Yurtnaç, öğrencisinin yanında ve karşısında sigara içen öğretmen istemediğini de hatırlatarak, "Sizin öğrencilere güzel örnek teşkil etmeniz lazım. Okulları sadece derslerin verildiği, öğrencilerin seviyelerinin ölçüldüğü yerler olarak görmüyorum. Aynı zamanda toplumsal hayatımızı şekillendiren, insanlarımızı ve insanlığımızı şekillendiren yerlerdir. Sizlerde bu yerlerin sorumlularısınız. Bu sorumluluğunuzu iyi bir şekilde yapmanızı istiyorum. Bu vesile ile yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorumö ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Sosyolog Eğitim Danışmanı ve Yaşam Koçu İsmail Karasu öğretmenlere moral, motivasyon, iletişim ve empati konusunda seminer verdi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yozgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yozgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Pozitif kişiliğin eğitime katkısı anlatıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:52
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı