ADANA HABERLERİ

Pozantı’da Çilek Hasadı

IHA
17.09.2015 - 13:55Son Güncelleme : 17.09.2015 - 13:56

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN SÖZLÜ, POZANTI'DA ÇİLEK HASAT TÖRENİNE KATILDI.

IHA

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Pozantı’da çilek hasat törenine katıldı. Adana kırsalında yerinde kalkınmaya verdikleri önemin altını çizen Sözlü, bölgeye ikinci bir gölet yapımından, konut ve yol yapımına kadar yeni yatırımların müjdesini verdi.
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Pozantı’da desteklediği çilek üretimi projesi ilk meyvelerini verdi. Pozantı’nın Karakışlakçı Köyü’nde düzenlenen çilek hasat törenine katılan Adana Büyükşehir Başkanı Hüseyin Sözlü, “Ne mutlu bize ki bugün, üretim, emek adına bir toplantı için buradayız” dedi.
Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, CHP Milletvekili Zülfikar Tümer, çevre köylerin muhtarları ve halkın yoğun katılımı ile gerçekleşen tören öncesinde Başkan Sözlü, yakın köyleri ziyaret etti, köylülerin sorunlarını dinledi.
"TOROSLAR, ANADOLU’NUN TEMİNATIDIR"
Başkan Sözlü, Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle köyden kente göçün yoğunlaştığı bu dönemde vazifelerinin, sadece karın doyurmak için değil, 21. yüzyılda Türk insanını refah toplumunun bir parçası haline getirmek için üretmek olduğunu kaydetti. Atatürk’ün “Torosların eteklerinde bir Yörük, Türkmen çadırı varsa ve dumanı tütüyorsa, dünyada hiç bir kuvvet Türk’ü yenemez. Torosların köyleri Anadolu’nun teminatıdır. Torosların köylerini bırakarak şehrin kenar mahallelerinde insanların rızıklarını araması bize pahalı bedeller ödetecektir. Köylerin boşalmasını istemiyoruz. Bu köydeki insanlar da sadece karın doyurmamalı, ayrıca zenginleşmeli ve refah toplumunun bir parçası olmalıdır. Biz de bunun için varız" dedi.
BÜYÜKŞEHİR’DEN TAM DESTEK
Bölgede çilek üretimi kadar başta kiraz olmak üzere, elma, ceviz, badem yetiştirmek üzere de çalışmalar yapacaklarını ifade eden Başkan Sözlü, "Eğer çilekleri satamazsanız, Büyükşehir Belediyesi olarak ben satarım” diyerek üreticiye moral verdi.
Köylülerin bölgeye, 2. bir göletin yapılması talebi karşısında Sözlü, şunları söyledi:
“2. göletin yapımı fiziki olarak mümkünse, 2016 yılında göleti bitirip, 2017’de suyunuzu alacaksınız. Karşınızda heyecanlı, inançlı bir belediye başkanı var. Farklı siyasi görüşler de olsa da hiç bir belediye başkanının hakkını yemiyorum ve yedirtmiyorum. Kaynak yoksa da inancımız, imanımız var. Bu milletin inancı her şeyi yaptırmaya yeter. Hanımlarımızı bu köyün ’hanım ağa’ları yapana kadar destekleyeceğiz."
Karakışlakçı Köyü’ne, tarımsal alan ilan edildiği için ev yapılamaması konusuna da değinen Başkan Sözlü, "Büyükşehir Belediyesi olarak, eğer arsa üretme imkanımız olursa buraya Avrupai bir köy inşa edebiliriz. Ayrıca talep ettiğiniz taktirde de sizlere ucuz konutlar da yapabiliriz. Büyükşehir Belediyesi olarak böyle bir kabiliyetimiz var. Uygun araziler bulunursa desteğe her zaman hazırız, siz isteyin biz yapalım” şeklinde konuştu.
Köy yollarının standartlarını da yükselteceklerini ifade eden Başkan Sözlü, "Yolların genişliklerini artıracağız.Köylerimiz Avrupa köyleri gibi kalkınmış olmalı. Toroslarda ocaklar sönmesin. Allah’ın izniyle hizmet noktasında bir tereddüt içerisinde değiliz" dedi.
HEDEF 400 DEKAR-TROSLARDAKİ OCAKLAR SÖNMEYECEK
Amaçlarının Pozantı’yı çilekte bir marka yapmak olduğunu belirten Adana Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Memili Güven de şu bilgileri verdi:
"65 çiftçiye 300 bin çilek fidesi dağıtarak 100 bin dönüm ekim yapılmıştır. Pilot bölge olarak seçilen köylerimize ayrıca çilek çit yapma makinesi ve örtü serme makinesi desteği de verilmiştir. Hedefimiz çilek ekili alanları 400 dekara çıkarmaktır. Daire Başkanlığı olarak ayrıca, sulama kanalları ve havuzları yapıyoruz. Pozantı inşallah çilek üretiminde adını duyurarak, bir marka olacaktır. Ekim ayında da elma, kiraz, ceviz olmak üzere 15 bin fide dağıtımı yapacağız. Başkanımızın ’Toroslardaki ocakların ateşi sönmeyecek’ sözünü emir telakki ediyor ve bu ateşi söndürmemeye gayret ediyoruz."
"ÇİLEK TUTAN KINALI ELLER"
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay da, bölgenin son 10 yıla kadar sadece kovan balı ürettiğine dikkat çekerek, "Büyükşehir’i ’Çilek Tutan Kınalı Eller’ projesi ile Adana kırsalının ekonomik olarak bir kalkınma sağladı. Bölgede üretilen çilek, elma, şeftali ve domatesi Türkiye’nin her sofrasına koymaya devam edeceğiz" dedi.
Karakışlakçı Köyü’nün Niğde sınırındaki son köy olduğuna dikkat çeken CHP Adana Milletvekili Züllfikar İnönü Tümer ise, "Bugüne kadar köyünüzü balda marka haline getirdiniz. Bugün de çilek üretiminde isim olmaya başladınız. Bu bir tesadüf değil. Bugün en önemli sorununuz su. Bu sorunuzu çözmek, sizleri kimseye muhtaç olmadan üretim yapacak araçları temin etmek de bizim görevimiz" diye konuştu.
Bir ilk yaşadıklarını kaydeden Karakışlakçı Köyü Muhtarı Harun Yetkin ise Başkan Hüseyin Sözlü’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Pozantı’da Çilek Hasadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Eylül 2015 tarihinde saat 13 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Pozantı’da Çilek Hasadı haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:20
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:43
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı