« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potaya bomba düştü... TBF'ye çok ağır suçlama

Türkiye Basketbol Adamları Derneği, Basketbol Federasyonu'na ağır suçlamaların yer aldığı bir bildiri yayınladı. Federasyonun antrenörler arasında ayrım yaptığı ve 'işçi bulma kurumu' gibi çalıştığı iddia edilen bildiride, "Antrenörlerin iş bulma ve iş değiştirme süreçlerinde, federasyon kulüplere doğrudan tavsiyelerde bulunarak ortamı manipüle etmektedir. Federasyon, 'sıradan' ve 'tartışmalı' yabancı antrenörlerin ülkeye girişini teşvik etmektedir" denildi.

Tolga YENİGÜN
SON GÜNCELLEME

Türkiye Basketbol Adamları Derneği (TÜBAD), Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) aleyhine çok sert bir bildiri yayınladı. TBF yönetiminin ağır bir dille suçlandığı bildiri, özetle şöyle:

"BAŞKAN'I ZİYARET EDİP 4 MADDELİK LİSTE SUNDUK"
Bundan bir yıl önce Türkiye Basketbol Federasyonu sayın Başkanı’nı ziyaret eden TÜBAD yönetimi, içinde yabancı uyruklu antrenörlerin ülkemizde çalışabilmesi için bazı kriterlerin oluşturulmasının da bulunduğu 4 maddelik bir istekler listesi sunmuştur. Maalesef geçen bu bir senelik süre zarfında federasyon tarafından konularla ilgili iyileştirici bir çalışma yapılmamış olup, ayrıca tarafımıza bir geri dönüş olmamıştır.

"YABANCI OYUNCU SAYISI İÇİN FİKRİMİZİ DAHİ ALMADILAR"
Şu günlerde Türk Basketbol Antrenörleri için en kara dönemlerden biri yaşanmaktadır. Basketbol Federasyonu nezdinde antrenör haklarının iyileştirilmesi ve basketbolumuzun gelişimine yönelik tedbirlere ait önerilerimiz Federasyon tarafından dikkate alınmak bir yana, gündeme dahi getirilmemektedir. Örnek olarak liglerdeki yabancı oyuncu sayısının ne olacağına dair TÜBAD'ın fikri bile alınmamıştır. Bu gibi konularda ilkesel ve kurumsal bir yaklaşım gösterilmemekte, Türk Basketbol Antrenörü kimliği günden güne itibarsızlaştırılmaktadır.

"TÜRKİYE'Yİ YABANCI CENNETİNE ÇEVİRDİLER"
Ülke basketbolunun geliştirilmesi ve korunmasının resmi sahibi olan Federasyon bırakın bu misyonunu, sanki var oluşunun nedeni tam tersiymiş gibi ülkemizin yabancı oyuncu ve antrenör cenneti olmasının önünü sonuna kadar açmıştır.

TÜBAD'IN BİLDİRİSİ İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANDI

Potaya bomba düştü... TBFye çok ağır suçlama

"TARTIŞMALI VE SIRADAN YABANCILAR!"
İşin daha da vahim boyutu, nitelikli ve evrensel antrenörlerin basketbolumuza girmesi kabul edilebilecek bir hal iken, nitelikleri ve geçmiş performansları fazlasıyla tartışmalı “sıradan” yabancı antrenörlerin ülkeye girişleri alenen teşvik edilir ve hatta bu tür oluşumlar menajerler aracılığıyla “pazarlanır” hale gelmiştir. Gündemdeki son örnekler insan aklını zorlar düzeye erişmiştir.

"FEDERASYON KULÜPLERE TAVSİYEDE BULUNUYOR"
Diğer önemli bir nokta, antrenörlerin iş bulma ve iş değiştirme süreçlerinde Federasyonun kulüplere doğrudan tavsiyelerde bulunarak ortamı manipüle etmesidir. Eşit koşullarda kulüpler tarafından değerlendirilmesi gereken antrenörler hiç şans bulamazken, Federasyon’un portföyünde bulunan “bazı” antrenörlerin isimleri adeta kulüplerin kulağına fısıldanmaktadır. Tüm antrenörlerin hakkı olan serbest rekabet ortamı yok edilmekte, hakkaniyet ve tarafsızlık ilkesi tamamen yok olurken, Federasyon bir nevi “İş Bulma Kurumu” vazifesi görmektedir.

"TÜRK ANTRENÖRLER 2. SINIF MUAMELESİ GÖRÜYOR
Ülkemizin öz değeri olan yerli antrenörlerimiz kendi ülkesinde 2. sınıf insan muamelesi görürken mesleki gelecekleri birkaç kişinin iki dudağının arasına sıkışmaktadır. Antrenör özlük hakları ve mesleki kariyer olanakları konularında resmi merci olan Federasyon’un attığı bir adım neredeyse yoktur. Ayrıca, basketbol ailesi içindeki bağlar yukarıda sıralanan ve benzer nedenlerle günden güne daha da zayıflamış olup neredeyse sevgi, saygı ve güven ortamı kaybolmaktadır.

"ASLİ GÖREVLERİNİ BIRAKIP KULÜPÇÜLÜK VE PAZARLAMA FAALİYETİ YAPIYORLAR!"
Bu çerçevede, asli görevlerini bir kenara bırakarak kulüpçülük ve pazarlamacılık faaliyetlerine ağırlık veren Basketbol Federasyonu’nu uyarma, toplumu bilgilendirme hakkını ve sorumluluğunu kendinde bulan TÜBAD, bu görevini yerine getirirken basketbol ve spor kamuoyuna da hissettiği rahatsızlığı duyurmakla mükelleftir.

TÜRKİYE BASKETBOL LİGİ'NDEKİ TAKIMLARIN ANTRENÖRLERİ:
Takım Koç

Darüşşafaka Oktay Mahmudi
F.Bahçe Ülker Zeljko Obradovic
Anadolu Efes Dusan Ivkovic
Beşiktaş Ahmet Kandemir
Pınar Karşıyaka Ufuk Sarıca
Torku Konya Aziz Bekir
Banvit Zoran Lukic
G.Saray LH. Ergin Ataman
Trabzon MP. Nenad Markovic
TED Kolejliler Burak Gören
Türk Telekom Ercüment Sunter
Tofaş Ilias Zouros
RH. G.Antep Jurij Zdovc
Uşak Sportif Ozan Burkaz
İstanbul BŞB. Drasko Prodanovic
Eskişehir Cem Akdağ


Bunları da Beğenebilirsiniz