« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potanın Perileri'nin izinden gidiyorlar

Basketbol Ümit Kız Milli Takımı, ağustos ayında Macaristan'da yapılacak Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası için Çanakkale'de kampa girdi.

AA
SON GÜNCELLEME
Macaristan'ın Debrecen kentinde 16-26 Ağustos tarihlerinde yapılacak şampiyona katılacak milli takım teknik heyeti ve sporcular, Çanakkale'nin merkeze bağlı Güzelyalı köyünde bulunan Gençlik Kampı'ndaki spor salonunda hazırlıklara başladı.

Antrenör Aziz Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gün çift antrenman yaparak 14 Ağustos'a kadar Çanakkale'de hazırlıklarını sürdüreceklerini belirterek, “Sabah çalışmalarımız genelde kuvvet ve kondisyon ağırlıklı oluyor. Buradan İstanbul'a döneceğiz. Daha sonra Sırbistan'a giderek ikili temas maçları oynayacağız. Tüm setleri Çanakkale'de çalışacağız” dedi. Akkaya, her yıl Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek final oynadıklarını, bu yıl ki hedeflerinin yarı final ya da final oynamak olduğunu belirterek, “Havanın sıcak olması takımımızı hazırlamada sıkıntı yaratsa da çalışma ortamımız çok iyi. Gittikçe toparlanacağız ve bu kampın bizim için çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Amaçlarının A Milli Takıma oyuncu kazandırmak olduğunu dile getiren Akkaya, “Şu andaki takımımızda ileride A Milli Takımında oynayabilecek en az 4 oyuncu var. Yeter ki bu çocuklar oynadıkları takımlarda süre alsınlar. Zaten federasyonumuz da bu yönde karar aldı. Yavaş yavaş oynatılabilecek yabancı oyuncu sayısı da azalıyor. Böylelikle takımlarında daha sık forma giyecek olan bu çocuklar ileride A Milli Takımımıza katkı verecek” ifadelerini kullandı.

Akkaya, Türkiye'de bayan basketbolunun gelişiminde özellikle federasyonun büyük katkısının olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“A Milli Takımının Olimpiyatlara gitmesi çok büyük bir başarı. Bunu hepimiz biliyoruz. Bayan basketbolu bizim daha önce hayal edemediğimiz bir noktaya geldi. Daha öncelere baktığımızda bırakın Olimpiyatları, Avrupa maçlarında galibiyet almak bile bizim için sürpriz oluyordu. Bunu 20 yıl önceki ortam ve şartlar için söylüyorum. Yavaş yavaş, basamak basamak geldik bu noktalara. Olimpiyatlara gideceğimiz zaten geçen sene Avrupa finali oynadığımız da kendini belli etti. İyi bir takım yakaladık. Bu takımın inşallah Olimpiyatlarda da en azından çeyrek ya da yarı final oynayacağına inanıyorum.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler