« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Potanın genç gururu Enes

Fransa’da Avrupa üçüncüsü olan Genç Milli Basketbol Takımımız’ın yıldızı Enes Kanter’e övgü yağıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BASKETBOL ile 2004 senesinde Van’da 12 Dev Adam Basketbol Okulları’nda tanışan 1992 doğumlu Enes Kanter, son olarak Fransa’da gerçekleşen Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda 18.6 sayı, 16.4 ribaunt ortalaması tutturarak “En Değerli Oyuncu” ödülünü kazandı, ülkemizi gururlandırdı. Yarı final maçında 32 sayı, 25 ribaunt ile oynayan Enes üçüncülük karşılaşmasında ise 35 sayı, 19 ribauntluk performans sergiledi.

Avrupa üçüncüsü Genç Milli Takımız’ın yıldızı Enes, yakaladığı inanılmaz istatistiklerinin yanında, gerek saha içi gerekse saha dışında gösterdiği davranışlarla da takdir topladı ve “Fair-Play” ödülünü de layık görüldü.

Van 12 Dev Adam Basketbol Okulları antrenörü Gökhan Gencer, 2.08’lik Enes’in basketbola başladığı ilk günden itibaren dikkatleri üzerine çektiğini ifade ederken “Diğer oyunculara göre fizik üstünlüğü bulunuyordu. Hem 12 DABO’da hem de il spor okullarında çalıştı. Çok kısa sürede yetenekleri fark edildi” dedi.

Fener’e kısmet oldu

Trabzonspor’da antrenörlük görevini yürüten Alaeddin Yakan da Enes’in çok özel bir oyuncu olduğuna değinirken, “Babasıyla ilk görüşmemizden sonra Enes ile üç antreman yaptık. O dönem Ülkerspor altyapısına aldığımız Enes, alt yapının Fenerbahçe’ye kayması nedeniyle sarı lacivertli takıma kısmet oldu” diye konuştu.

Baba Mehmet Kanter ise “Enes, Fenerbahçe Ülker’de de başarısını gösterdi. Bu performansıyla Boston’dan burs teklifi geldi. Okulu görmek için ABD’ye gittik ama Fenerbahçe’nin ısrarlarını kıramadık. Şimdi Fenerbahçe’de devam ediyor. Oğlumun her geçen gün daha da iyi olacağını düşünüyorum” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz